Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

Μπλακ – άουτ! Συντριβή από την Σερβία και αποκλεισμός για την Εθνική - Ήταν η πρώτη νίκη των Σέρβων επι της ελληνικής ομάδας σε επίσημο ματς μετά από 16 χρόνια

Μπλακ – άουτ! Συντριβή από την Σερβία και αποκλεισμός για την Εθνική
 Αγνώριστη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της, η Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 90-72 από την Σερβία και αποκλείστηκε από το Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.
Ήταν η πρώτη νίκη των Σέρβων επι της ελληνικής ομάδας σε επίσημο ματς μετά από 16 χρόνια

Σε αντίθεση με ό,τι είχε συμβεί σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια που είχε δώσει μέχρι τώρα στην διοργάνωση, η Εθνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ χωρίς ωστόσο να επιτρέψει η διαφορά να αυξηθεί περισσότερο από 5 πόντους.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δούλευε καλά στην επίθεση, ωστόσο είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Κάλινιτς. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο 19΄(41-42), ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 των Σέρβων για να κλείσει το ημίχρονο με 46-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Εθνική, καθώς οι Σέρβοι έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν σιγά σιγά να χτίσουν διαφορά. Αυτή έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο στους 9 (64-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 8 με τρίποντο του Βασιλειάδη, ωστόσο ακριβώς μετά ο καταπληκτικός Μπογκντάνοβιτς σκόραρε από τα 9 μέτρα και ουσιαστικά έκοψε τα πόδια της ελληνικής ομάδας.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (80-60), καθώς η Εθνική μας ομάδα δεν σκόραρε για 4,5 λεπτά, ενώ τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 90-72 υπέρ της Σερβίας, η οποία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του Βραζιλία - Αργεντινή.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 42-46, 55-64, 72-90.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5 (1), Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.