Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

"Άσφαιρο" , το ντέρμπι της Δυτικης Κορινθίας στο Δερβένι ( Αστέρας - Πανκαμαριακός 0 - 0) - Έχασαν κάθε ελπίδα για τίτλο Ελλάδα Βέλου και Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Με τους αγώνες της 22ης αγωνιστικής συνεχίστηκε, σήμερα το πρωτάθλήμα της Α1 Κατηγορίας Κορινθίας.
Χωρίς νικητη και τέρματα έληξε το ντέρμπι της Δυτικής Κορινθίας. στο "ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ", στο Δερβένι, ανάμεσα στον Αστέρα  Δερβενίου και τον Πανκαμαριακό.
Μεγάλη νίκη με το ευρύ 3 - 0 σε αγώνα ντέρμπι , στο "ΘΩΔΕΙΟ" στάδιο , πέτυχε ο πρωτοπόρος Α. Ο. Λουτρακίου επί της Ελλάδος Βέλου η οποία με  την ήττα της αυτή έχασε και την παραμικρή ελπίδα της γιά τιτλο και άνοδο.
Την πρωτοπόρο ομάδα του Λουτρακίου ακολουθεί στο πόντο ο ΠΑΣ Κλένια που κέρδισε στα "χαρτιά" τον αγώνα με την Προοδευτική Περιγαλίου , καθως η τελευταία έχει παραιτηθεί του πρωταθλήματος
Στην Αρχαία Κόρινθο , ο Ηρακλής Λεχαίου έχασε με τέρματα του Καραβά και του Ντεβό, 0 - 2 από τη δυναμική ομάδα του Α. Ο Σπαθοβουνίου , και τώρα η διατήρησή του στην κατηγορία κρίνεται μη επισφαλής.
Στους Αγίους Θεοδώρους , η τοπική ομάδα έχασε με 0 - 2  από τον Ολυμπιακό Λουτρακίου, ο οποίος διατήρησε της όποιες ελπίδες έχει γιά  την κατάκτηση της 1ης θέσης και ευελπιστελι  σε κάποιο «στραβοπάτημα» των πρωτοπόρων ώστε να πλησιάσουν στην κορυφή. Oi "ερυθρόλευκοι" καθάρισαν το ματς στο 2ο ημιχρόνιο με τέρματα του Παπαδημητρίου και του Παντελή Κολλιάκου.
Χόρτασαν γκολ και θέαμα στο  Χιλιομόδι όπου ο Ατρόμητος, που αγωνίστηκε με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του, έχασε με 3 - 5 από τη Θύελλα Πετρίου, του Θοδωρή  Λεκουσιώτη, η οποία έχει δείξει ότι τα δύσκολα εμπόδια τα καταφέρνει με ευκολία. Η ομάδα του Χρηστου Αρδίζογλου ο Ατρόμητος με την ήττα του αυτή  και  μάλιστα εντός έδρας , έχασε και την τελευταία του ελπίδα που είχε γιά τιτλο και άνοδο.
Η Θύελλα Πετρίου  μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 10’ με πέναλτι του Τουρέ, μετά από ανατροπή του Μανάβη από τον Χατζηνικολή, ο οποίος είδε και την απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η ομάδα του Λεκουσιώτη συνέχισε να είναι επιθετική και έφτασε και στο 0-2 με τον Κοσμά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο επόμενο σχεδόν λεπτό με πέναλτι του Λέπεντζη, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Ζώη. Το 1-3 έγινε από τον Λεκουσιώτη, για να μειώσει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε 2-3 ο Μπόρσης, εκμεταλλευόμενος και λάθος του Καραμάνη στην άμυνα.
Η επανάληψη άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο 2-3 με τον Κοσμά, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ ο ίδιος παίκτης στο 2-5, με ακόμα δύο γκολ, σημειώνοντας και χατ – τρικ.
Ο Παννεμεατικος με σουτ του Σγούρου στο 28΄επικράτησε με 1 - 0 του Πανσολυγειακου, ενώ τέλος στη κοινή τους έδρα , στο γήπεδο Ξυλοκέριζας,  σε ένα επεισοδικό παιγνίδι, Εθνικός Ξυλοκέριζας  και Σαρωνικός Γαλατακίου μοίρασαν βαθμούς και εντυπώσεις με το ισόπαλο 2 - 2 και  αισιοδοξούν γιά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Σαρωνικός τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες καθώς αποβλήθηκαν ,  με 2η κίτρινη ο Βλάσσης και ο Αναργύρου. Ο Σαρωνικός κατάφερε να προηγηθεί στο 32 με πέναλτι του Μούτσου, μια απόφαση που αμφισβήτησαν έντονα οι παίκτες της Ξυλοκέριζας. Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Παπαντωνίου προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και τα κατάφεραν με κεφαλιά του Μπράνκο (75’), μετά από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Μποντούρι. Στην επόμενη όμως φάση, μετά από εκτέλεση φάουλ και γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο Ζιμπόλας έκανε την προβολή, ο Σεραφείμ απέκρουσε αλλά ο Μούτσος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-2 Τελικά η Ξυλοκέριζα κατάφερε να φτάσει και στο 2-2 με τον Νομικό (87’), ο οποίος είχε περάσει αλλαγή λίγο πριν.