Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Football League: Τα Τρίκαλα νίκησαν με 2-1 τον Θεσπρωτό

Football League: Τα Τρίκαλα νίκησαν με 2-1 τον Θεσπρωτό (βαθμολογία)
Ύστερα από την εκτός έδρα ήττα στο Αιγάλεω τα Τρίκαλα επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα. Οι Θεσσαλοί έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον Θεσπρωτό με 2-1 και συνέχισαν στην πρώτη θέση, έξι βαθμούς μπροστά από τον Ιωνικό που την Κυριακή (1/3, 15:00) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό Βόλου.
Το σκορ στον αγώνα άνοιξε στο 40' ο Ριζογιάννης με 1-0. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο.
Στο 85' ο Πέλκας με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις χάρη στον Ντάλα Κόστα.
Τρίκαλα: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης (87′ Νιάρος), Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (66′ Τεγούσης), Πέλκας, Λώττας (75′ Πελάεθ), Σταματής.
Θεσπρωτός: Κίναλης, Ζούρκος, Καμμένης, Κολτσίδας (59′ Ευθυμίου), Κωνσταντακόπουλος, Σερβιλάκης, Κωνσταντίνου (73′ Βουκομάνοβιτς), Δημητρούλας, Μπίκας, Καζβιρόπουλος, Κολλάς (23′ Ντάλα Κόστα).

Αναλυτικά το προφίλ της 22ης αγωνιστικής:
Σάββατο (29/2)
Διαγόρας - Αιγάλεω 1-0 (42' Μπαρμπαρούσης)
Βέροια - Ιεράπετρα 1-2 (5' Πασάς – 54' Χαντί, 66' Αποστολόπουλος)
Νίκη Βόλου - ΠΟ Τρίγλιας 2-2 (15', 57' Τσιμπούκας – 90' πεν. Μπρίτο, 90+4' Παπαστεριανός)
Τρίκαλα - Θεσπρωτός 2-1 (40' πεν. Ριζογιάννης, 85' Πέλκας – 90+2' Ντάλα Κόστα)