Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019

Κυπελλο Κορινθίας: Στην παράταση πήρε πρόκριση ο ΠΑΣ Κόρινθος επί του ΑΟ Λουτρακίου. Στους "4" προκρίθηκαν Κόρινθος 2006 και Θύελλα Πετρίου.

Παραλίγο  μεγάλη έκπληξη να είχαμε κατά την χθεσινή διεξαγωγή της Δ΄ φάσης ( φάση των «8») , στο Κύπελλο Κορινθίας. Στο γήπεδο του Συνοικισμού ο γηπεδούχος ΠΑΣ Κορίνθος ( ομάδα που εκπροσωπεί την ποδοσφαιρική Κορινθία, στην Γ ΄ Εθνική κατηγορία), αναγκάστηκε να φτάσει στην παράταση για να πάρει την πρόκριση  με τέρματα 2 – 0 εις βάρος του Α. Ο. Λουτρακίου. Τα τέρματα του
ΠΑΣ σημείωσαν ο Σιδέρης στο 100΄ και ο Γάλας στο 112΄. Η κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 0 – 0.
Την πρόκριση της στους «4» του κυπέλλου Κορινθίας πέτυχε μετά από κανονικό αγώνα και  παράταση 1 -1 , στα πέναλτι με σκορ 4 – 3 (5 - 4 συνολικό σκορ) στο Λέχαιο και η Θύελλα Πετρίου, σε βάρος του τοπικού Ηρακλή.
Με το ευρύ 5 – 0 η Κόρινθος 2006 επικράτησε , στο ΔΑΚ Κορίνθου , επί του Κύψελου Κορίνθου και πέρασε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Κορινθίας.

Η Δ΄ φάση του Κυπέλλου ολοκληρώνεται την Τετάρτη (30/1/19- 14:30) στο
Γαλατάκι με τον αγώνα του Σαρωνικού με τον Πανκαμαριακό

Οι χθεσινοί αγώνες του Κυπέλλου:
Ηρακλής Λεχαίου – Θύελλα Πετρίου 1 – 1 κ. δ. αγ. Παράταση 1 – 1, πεναλτι 3 – 4 ( 4 – 5 σύνολο τερμάτων
Κόρινθος 2006 – Κύψελος Κορίνθου  5 - 0
ΠΑΣ Κόρινθος – ΑΟ Λουτρακίου 0 – 0 κ. δ. αγ. Παράταση 2 – 0        Σαρωνικός – Πανκαμαριακός ( 30-1-2019)

Μέχρι στιγμής στην επόμενη φάση (στους «4») του  Κυπέλλου έχουν προκριθεί, η Θύελλα Πετρίου, η Κόρινθος 2006 και ο ΠΑΣ Κόρινθος.