Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Συνωστισμός στην κορυφή! Τεράστια νίκη για την Παναχαϊκή στο ντέρμπι με την Κόρινθο για την 24η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Football League 2. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 1-0 της «Μπάρτσα» και μάλιστα αγωνιζόμενη στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες. Το «χρυσό» γκολ ο Κυβελίδης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με ένα γκολ του Κυβελίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα η Παναχαϊκή κέρδισε στο μεγάλο Πελοποννησιακό ντέρμπι ,με 1 – 0 την Κόρινθο μέσα στο κατάμεστο από 2.500 περίπου φίλαθλους γήπεδο του Συνοικισμού , όπου παραβρέθηκε και ο πρώην πρόεδρος της Παναχαϊκής, Κώστας Μακρής. Με την νίκη της αυτή η Πατρινή ομάδα έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Πλατανιά , που έχασε από τα Χανιά στο ντέρμπι της Κρήτης, που έχουν συγκάτοικο και τη Ρόδο με την οποία θα αναμετρηθούν την επόμενη Κυριακή .Στον αγώνα της Κορίνθου οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την ομάδα του Νίκου Κουρμπανά να είναι υπέρτερη στο Α’ ημίχρονο
Ο ΑΓΩΝΑΣ
- 11’ Μπαλιά του Ντόμα στον Μαρίνο, ωστόσο ο Χάχαλης «διάβασε» τη φάση βγήκε γρήγορα από την εστία του και απομάκρυνε τον κίνδυνο γιά τους Πατρινούς
- 13’ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Ουρτάδο να πιάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τα ακροδάχτυλα ο Αρχοντάκης, έδιωξε σε κόρνερ!
- 22’ Μόνος αμαρκάριστος έπειτα από λάθος της άμυνας της Κορίνθου, ο Καραγιάννης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων
- 33’ Ο Ντόμας «βγάζει» τον Μαντά σε τετ α τετ με τον Χάχαλη, δεν προλαβαίνει ο επιθετικός της Κορίνθου να κάνει την προβολή και η μπάλα περνάει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι της Παναχαϊκής
- 36’ Γύρισμα του Ουρτάδο στη μικρή περιοχή, δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία οι Ατματζίδης – Καραγιάννης και ο Αρχοντάκης, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
- 40’ Ο Ντόμας από πλάγια θέση στη μικρή περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
* Ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι, όταν Σπυρόπουλος και Φούφουλας ήρθαν στα χέρια.
- 55’ Πάσα του Ατματζίδη στον Ουρτάδο, αυτός από το σημείο του πέναλτι, προσπάθησε να «νικήσει» τον Αρχοντάκη, όμως, ο τελευταίος απέκρουσε σωτήρια τη μπάλα!
- 63’ Δοκάρι για την Παναχαϊκή! Ο Καραγιάννης από τη μεγάλη περιοχή σουτάρει η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη
- 75’ Απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον Δελαπόρτα
για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρίνο! από τον Διαιτητή Καλογερόπουλο (Αθηνών) που κιτρίνισε 24' Μαρίνος, 50' Σπυρόπουλος, 78' Ψυχογιόπουλος, 86' Μαντάς / 27' Κοιλιάρας, 50' Φούφουλας
- 88’ Ο Κυβελίδης συνδυάστηκε με τον Φούφουλα, σούταρε προς την εστία του Αρχοντάκη, όμως, το πόδι του Νικολάου, απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ!
- 89' Χέρι του Μαντά στη μεγάλη περιοχή, μετά από σουτ του Κυβελίδη , ο κ. Καλογερόπουλος λέει "παίζεται"! Έντονες οι διαμαρτυρίες των παικτών της Παναχαϊκής!
- 92' Ο Κυβελίδης "χρυσή αλλαγή", "νικάει" τον Αρχοντάκη και πέτυχαίνει το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του!

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Αρχοντάκης, Φραγκάκης (70' Ζάρκος), Φίλης, Σπυρόπουλος, Νικολάου, Μαντάς, Μαρίνος (62' Δημητριάδης), Παυλίδης, Μπιτσάκος, Ψυχογιόπουλος, Ντόμας (77' Χρουστουλάκης).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Η. Φυντάνης): Χάχαλης, Ντίνας, Δαμιανίδης, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Κοιλιάρας, Κοκλιώτης, Φούφουλας, Ατματζίδης (68' Δελαπόρτας), Καραγιάννης (86' Κυβελίδης), Ουρτάδο (80' Λουμπαρδέας).

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Παρά την απρόσμενη ήττα εντός έδρα στο τοπικό ντέρμπι από τον ΑΟ Χανίων με 2-1 ο Πλατανιάς έμεινε στην κορυφή, εκεί όπου πλέον εκτός από την Παναχαϊκή έχει συγκάτοικο και την Ρόδο, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 (36' Στρατάκης σουτ - 74' Μανίκας κεφ )με τον Βύζαντα στα Μεγάρα. Ο Πλατανιάς προηγήθηκε (31' Κατσικοκέρης) , αλλά τα Χανιά ισοφάρισαν τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2' Tεπετός σουτ} και πήραν τη μεγάλη νίκη με γκολ και πάλι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού{96' Δρακάκης σουτ).
Σε τροχιά ανόδου παρέμεινε και ο Ηρακλής Ψαχνών, με την ομάδα της Εύβοιας να μη δυσκολεύεται να πάρει τη νίκη με 2-0 από το Ρουφ, σκοράροντας στο δεύτερο γκολ κάθε ημιχρόνου (2' Σέγκος σουτ, 48' Μάτσος σουτ) .
Σπουδαίο διπλό με σκορ 2 -1 πήρε ο Απόλλωνας (30' Καραδέμητρος σουτ, 70' Βέρμπης σουτ )στο Αίγιο, αφού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατόρθωσε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πάρει ένα τρίποντο που του διατηρεί τις ελπίδες να διεκδικήσει την άνοδο. Ο Παναιγιάλειος, πάντως, θα μπορούσε να έχει «κλειδώσει» τη νίκη, αφού εκτός από το γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο (18' Σκαρτσίλας σουτ} είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 8’ με τον Παπαδόπουλο. Τέλος, στο ντέρμπι της ουράς, ο Πανηλειακός επικράτησε με 1-0 (55' Σωτηρόπουλος) στην Χερσόνησο του Ολυμπιακού και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή, έχοντας και δοκάρι στο 26' με τον Λαμπρογεώργο.