Πέμπτη 30 Μαΐου 2024

Ιστορική στιγμή για το ελληνικό ποδόσφαιρο: Δαφνοστεφανωμένος και θριαμβευτής! Ο Θρύλος σήκωσε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο Κατέκτησε το Conference League

koupati_aponomi

Ονειρικό φινάλε είχε ο τελικός του Conference League για τον Ολυμπιακό, έπειτα από μια μεγάλη βραδιά, που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο ελληνικής ομάδας σε επίπεδο ανδρών, καθώς επιβλήθηκαν της Φιορεντίνα με 1-0 στον τελικό του Conference League, χάρη σε γκολ του Ελ Κααμπί στο 116ο λεπτό (παράταση).

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και το πρώτο ημίχρονο της παράτασης είχαν λήξει ισόπαλα χωρίς γκολ, 0-0,

έπειτα από ένα κακό, στο μεγαλύτερο μέρος του, ματς, χωρίς τις λεγόμενες κλασικές ευκαιρίες. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, πάντως, ήταν αυτή που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ η ομάδα της Φλωρεντίας επιχείρησε κυρίως να απειλήσει, μεταφέροντας την μπάλα με «γιόμες» από την περιοχή της σε αυτήν του Ολυμπιακού.

Με αυτό το 1-0, που διαμορφώθηκε στην παράταση, το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει πλέον στην κατοχή του μία ευρωπαϊκή κούπα και αυτό που έμοιαζε με θαύμα, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και οι παίκτες του το έκαναν πράξη.

Ο Ισπανός αρχιτέκτονας της επιτυχίας, μάλιστα, ο οποίος πριν από έναν χρόνο είχε σηκώσει το Europa League με τη Σεβίλλη, κατέκτησε και πάλι ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά η πρώτη φάση ήρθε στο 4′ για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε έκανε μία… επέλαση από τα αριστερά και σούταρε από τα όρια της περιοχής, με τον Τερατσιάνο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Οι “βιόλα” απάντησαν μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, όταν σε μία αντεπίθεση διαρκείας εκτέλεσε ο Μπελότι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 10′ οι τυπικά -και ουσιαστικά- φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από γύρισμα του Μπιράγκι που πέρασε απ’ όλους, όμως ο Μπελότι που επηρέασε τη φάση υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο δεκάλεπτο, με την κατοχή να μην βρίσκεται ξεκάθαρα στα πόδια κάποιας ομάδας.

Στο 21′ οι Ιταλοί βρήκαν νέα καλή στιγμή με τον Μποναβεντούρα να σουτάρει υπό καλές προϋποθέσεις μέσα από την περιοχή, όμως ο Τζολάκης μπλόκαρε εύκολα. Δευτερόλεπτα μετά, ο Γκονζάλες βγήκε τετ α τετ με τον Έλληνα πορτιέρε, ο οποίος αρνήθηκε εκ νέου την παραβίαση της εστίας του. Στο 25′ ο Ολυμπιακός… απάντησε, όταν μετά από ένα κόρνερ ο Ποντένσε πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και άγχωσε τον Τερατσιάνο που εν τέλει μπλόκαρε την κεφαλιά. Μετά από αυτό το δυναμικό πεντάλεπτο ο ρυθμός έπεσε εκ νέου. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μία καλή στιγμή με μία προωθημένη μπαλιά στο 40′, την οποία έδιωξε ο Ιταλός πορτιέρε προ του Ελ Κααμπί.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να είναι το ίδιο προσηλωμένος, όπως και στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας επελάσεις με τον Ποντένσε και τον Ελ Κααμπί να κινείται παράλληλα. Η απόδοση των παικτών του Μεντιλίμπαρ επισκιάστηκε με τον τραυματισμό του Ρέτσου, μόλις στο 48ο λεπτό, παγώνοντας το ρυθμό. Πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου περιόρισε αρκετά το παιχνίδι της Φιορεντίνα, με τους “ερυθρόλευκους” να πιέζουν ψηλά αναγκάζοντας τους Ιταλούς σε πολλά λάθη. Η πιο μεγάλη στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Ιταλιάνο, ήρθε στο 65ο λεπτό, από το κόρνερ του Αρτούρ, πετάχτηκε ο Μιλένκοβιτς αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Η Φιορεντίνα ανέβηκε μετά από αυτή την φάση, με τον Κουαμέ να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία για να χρηστεί σκόρερ, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας δεν ξεγελάστηκε από την τροχιά της μπάλας και παραχώρησε το κόρνερ στο 69ο λεπτό.

Τα επόμενα 10 λεπτά είχαν εκ νέου πολλές στιγμές έντασης και δύναμης, με τον Ιταλιάνο να μην έχει λύσεις για να φέρει υπό σωστές προϋποθέσεις την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Στο 80ο λεπτό ο Ιμπόρα κατάφερε να πάρει την κεφαλιά μετά από ένα φάουλ, με την μπάλα να περνάει έξω και να ανησυχεί τον Τερατσιάνο. Πάλι με στημένη φάση ο Όρτα κατάφερε να απειλήσει στο 84ο λεπτό με την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει εκτός γηπέδου. Ο διαιτητής σε συνεννόηση με τον τέταρτο έδωσαν 7 λεπτά καθυστερήσεις, με τις δυο ομάδες να μην δείχνουν διαθέσιμες στο να ρισκάρουν πολλά πράγματα. Καμία φάση δεν έγινε στον έξτρα χρόνο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός έγινε η δεύτερη ελληνική ομάδα που συμμετέχει σε ευρωπαϊκό τελικό, μετά τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Πρωταθλητριών το 1971, αλλά η πρώτη που κερδίζει έναν τέτοιο. – Η Φιορεντίνα είναι η μοναδική ιταλική ομάδα που έχει αγωνιστεί στους τελικούς όλων των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, ενώ μετράει 1/6 κατακτήσεις.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ορτέγκα (91′ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο (78′ Όρτα), Ποντένσε (106′ Μασούρας), Φορτούνης (72′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (120’+2′ Ελ Αραμπί).

Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Μπιράγκι (106′ Ρανιέρι), Ντοντό, Μαρτίνες-Κουάντρα, Μιλένκοβιτς, Αρτούρ (74′ Ντάνκαν), Μαντραγκόρα, Μποναβεντούρα (82′ Μπαράκ), Γκονζάλες (106′ Μπελτράν), Κουαμέ (82′ Ικονέ), Μπελότι (59′ Ενζολά).