Λιβάγια, Βέρντε και ο διαιτητής Τάτσης ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα. Οι δύο πρώτοι σημείωσαν τα τρία γκολ, ενώ ο τρίτος ήταν αυτός που... προσέφερε το 66% των τερμάτων της Ένωσης.
Στο πρώτο πέναλτι με το οποίο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, ο διαιτητής Τάτσης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής... μέσω VAR και στο δεύτερο με το οποίο η ΑΕΚ έκανε το 3-1, στην αρχή δεν είχε καταλογίσει τίποτα και στη συνέχεια άλλαξε την απόφασή του και έδειξε την άσπρη βούλα.
Ο Ντίας ισοφάρισε προσωρινά για τους Αγρινιώτες στο 42', ενώ ο Λιβάγια στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου είχε κάνει το 2-1, με κεφαλιά.
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (46’ Σιμόες), Κρίστιτσιτς, Ντέλετιτς (46’ Βέρντε), Αλμπάνης (84’ Μάνταλος), Λιβάγια, Γιακουμάκης
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Τσιγγάρας, Τζανακάκης (67’ Ντουάρτε), Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας (37’ Μιμίτο), Σίεστεντ, Μπαΐροβιτς (75’ Φυτόπουλος)
=============
Με δύο γκολ του Φοσέ η Ξάνθη ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1.
Ένα τετράλεπτο έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι της Ξάνθης με την ΑΕΛ που διεξήχθη στα Πηγάδια για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι αν και έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς στο 64' βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και γύρισαν το παιχνίδι.
Αρχικά ο Φοσέ στο 67' με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 και ένα λεπτό μετά ο ίδιος παίκτης ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του Γιώργου Παράσχου που γεύτηκε τη χαρά της νίκης ύστερα από ένα μήνα.
Από την άλλη οι «βυσσινί» έχασαν την ευκαιρία να εδραιωθούν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.
Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Εντουάρντο (62′ Μπαριέντος), Κοβάτσεβιτς, Στάρτζεον, Τζουρίτσκοβιτς (72′ Σόσα), Μπαξεβανίδης, Καδάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Καμαρά, Φοσέ (90+2’Φασίδης).
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Καρανίκας, Στάνκοβιτς (79′ Μπάλλας), Φατιόν (59′ Σεσέροβιτς), Κάτσε (72′ Νούνιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Μπούστος, Ντάουντα.
============
Μεγάλη νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ονειρεύεται ακόμη και πλέι οφ πέτυχε η Λαμία στη Νέα Σμύρνη, κερδίζοντας 1-0 τον Πανιώνιο
To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τάσος Καραμάνος στο 11 λεπτό της αναμέτρησης, ενώ από το 27' οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεχαράνο, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης τον Τσιλούλη.
Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν τους 22 βαθμούς, ήταν ο τερματοφύλακας Θεοδωρόπουλος.
Αποδοκιμασίες στο τέλος του αγώνα για τους παίκτες του Πανιωνίου, οι οποίοι υποχρεώθηκαν στην 5η συνεχόμενη ήττα και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Μαλέρμπ – Σταυρόπουλος Γκουστάβο Παπαγεωργίου - Σαραμαντάς Μασούρας Εμμανουηλίδης (46' Μιλόγεβιτς) Κιάκος (77' Γρίβας) - Παπανικολάου Τσιλούλης Αραμπούλι
ΛΑΜΙΑ Θεοδωρόπουλος – Σκόνδρας Αντέτζο Πλιάτσικας Βάντερσον - Δημούτσος Μπεχαράνο - Βασιλόγιαννης (33' Ασίγκμπα) Τιρόνε (55’ Σάλιακας) Ρόμανιτς (82' Βύντρα) - Καραμάνος