Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2018

Η ολική ανατροπή της Ξάνθης κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

O Γέντρισεκ, με το 6ο φετινό του γκολ, «σκότωσε» τον ΠΑΣ Γιάννινα που γνώρισε την έκτη φετινή ήττα, παρά το γεγονός ότι είχε προηγηθεί στο 21ο λεπτό με τον Μυστακίδη.
Ο Βελίδης πραγματοποίησε σωρεία αποκρούσεων ανάμεσα στις οποίες και σε πέναλτι που εκτέλεσε στο 7΄ ο Γέντρισεκ, το πρώτο ύστερα από 8 χρόνια (!)
όταν ακόμα φορούσε τη φανέλα του Διαγόρα.
Οι φιλοξενούμενοι στο 18΄ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Αθανασιάδη και άνοιξαν το σκορ στο 21΄. Όμως η Ξάνθη βρήκε απαντήσεις στο β΄μέρος. Αρχικά ισοφάρισε με τον Μπρίτο στο 64ο λεπτό, ύστερα από κακή έξοδο του Βελίδη και στη συνέχεια έκανε το 2-1 ύστερα από ασίστ του Μπαξεβανίδη.
Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν με 2η κίτρινη κάρτα, Ντουρίτσκοβιτς (90΄+2) και Μιχαήλ (90΄+5) .
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (56΄ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79΄ Μπουλάς), Μελισσόπουλος (46΄ Κάστρο).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης (87΄ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Ντόλοβατς (84΄ Βιντάλ), Μυστακίδης (65΄ Ξύδας), Αθανασιάδης.