Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Μοιρασιά βαθμών σε Λαμία και Λιβαδειά. Νίκησε η Κέρκυρα

Μοιρασιά βαθμών για Λαμία και Παναθηναϊκό
Χάρη στο γκολ του Μολίνς στο 85’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την Λαμία. Οι «πράσινοι» που ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν μόνοι τους το προβάδισμα στους
γηπεδούχους με το αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 37ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη του Παναθηναϊκού και έδειχναν πως θα φύγουν νικητές από το ματς, ωστόσο το πλασέ του Μολίνς «μοίρασε» τους βαθμούς για τις δύο ομάδες.
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα (61΄ Κουτρομάνος), Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι (66΄ Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον (87΄ Ντακόλ), Βασιλαντωνόπουλος ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (71΄ Πίσπας), Χουλτ, Ρέις (46΄ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Χίλιεμαρκ, Λουντ (63΄ Καμπέσας), Μολίνς
 ========
 Μετά από 4 αγωνιστικές η Κέρκυρα επέστρεψε στις νίκες, καθώς οι «Φαίακες» με το γκολ του Νούνες στο 79΄ επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού, στο δεύτερο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής της Super League.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης, Γρομητσάρης, Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σπίνουλας, Ζορμπάς (73΄ Μπαλάφας), Ιωάννου, Επστάιν (66΄ Νούνες), Παμλίδης (88΄ Μπάουμαν)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
(Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Πάρρας (49΄ Ρότσα), Μαρινάκης (74΄ Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59΄ Κλέσιο)

=========
Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα και ο ΠΑΣ Γιάννινα.  Με το τελικό 1-1 που διαμορφώθηκε με τα τέρματα των Κόντε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και Γιακουμάκη στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας και παρέμειναν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Μετά το γκολ της ισοφάρισης του Λεβαδειακού, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που θα τους χάριζε τους τρεις βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τη φάση του 73ου λεπτού: μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαυροπάνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής Τσαμούρης ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας φάουλ του Τζημόπουλου μακριά από τη μπάλα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Φαβάρο (46΄ Μπελγκαζουανί), Νιασέ, Μητρόπουλος, Μπραντάο, Τριποτσέρης, Τόνι Σίλβα (46΄ Γιακουμάκης), Γιουσούφ, Λεονάρντο.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος (87΄ Μανθάτης), Κοντέ, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (77΄ Νικολιάς), Χαλκιαδάκης (87΄ Σολτάνι).