Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Στη Volleyleague Ο Παναθηναϊκός «πέρασε» από το Βραχάτι με 3-2 επί του Παμβοχαϊκού - «Εξάποντο» ο Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός «πέρασε» από το Βραχάτι με 3-2 επί του Παμβοχαϊκού
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι μετά από συναρπαστική αναμέτρηση στο κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος». Ήταν και μία άτυπη ρεβάνς του Παναθηναϊκού για τον αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ στο ίδιο γήπεδο με 25-23 στο τάι μπρέικ.
Αυτή είναι η 5η νίκη του τριφυλλιού και η 2η εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Επίσης είναι η δεύτερη επικράτηση του Παναθηναϊκού σε τρία τάι μπρέικ στο εφετινό πρωτάθλημα που τον άφησε μόνο στη 6η θέση και τον κράτησε ζωντανό για την 4αδα.

----------

Δίχως αμφιβολία ο μεγάλος κερδισμένος της 9ης αγωνιστικής ήταν ο Ολυμπιακός καθώς την ώρα που κέρδιζε εύκολα τη Λαμία με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη η Κηφισιά γνώριζε ήττα σοκ στην Ορεστιάδα με 3-1 αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά αυτή τη φορά με «αέρα» τριών βαθμών.
Με βασικό διαγώνιο τον Σακόγλου αντί του Έγκλεσκαλνς που προφυλάχτηκε για τη δύσκολη συνέχεια, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τη Λαμία στο «Μελίνα Μερκούρη» και σημείωσε την 8η νίκη του σε 9 αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Ο Ολυμπιακός μόνο με το σερβίς του έβγαλε νοκ άουτ τη Λαμία. Εκτός του ότι πήρε 5 άσσους και γενικά χάλασε την υποδοχή των φιλοξενουμένων, ταλαιπώρησε τον Νίκο Αγγελόπουλο για να δημιουργήσει παιχνίδι. Τη χαριστική βολή έδωσε το «ερυθρόλευκο» μπλοκ που πήρε 15 πόντους.
Σε όλα τα σετ ο Ολυμπιακός ειχε μεγάλες διαφορές στο σκορ με αποκορύφωμα το 3ο σετ. Η Λαμία εκτός του ότι δεν άντεξε στην υποδοχή δε μπόρεσε να πιέσει στο σερβίς και γνώρισε την ήττα σε 73΄. ο Αντρέι Σπίνου που δεν είχε ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για την αναμέτρηση με τον Άρη, ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα.
Διαιτητές: Μουλά - Μυλωνάκης
Διακύμανση
1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-9, 25-16
2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-22
3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-9, 25-11
* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 0 άσσους, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-11) σε 73΄
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σακόγλου 12 (8/25 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (0/2 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 14 (11/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 17% υπ), Όγκουρτσακ 12 (9/20 επ, 3 μπλοκ, 43% υπ - 38% άριστες), Σπίνου 11 (67 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 57% υπ 36% άριστες), Κοκκινάκης, Δεληπρίμης
ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 2 (2/8 επ), Χέντσι 1 (1/6 επ, 20% υπ -20% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 5 (5/14 επ, 45% υπ 18% άριστες), Χάκγουορθ 9 (8/26 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/2 επ) / Τσιράκης (λ, 63% υπ 44% άριστες), Καπίρης 8 (7/21 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ, 30% άριστες), Μάντζιος.

Σε αγώνες της 9ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο βόλεϊ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ολυμπιακός-Λαμία 3-0 (25-16, 25-22, 25-11)
Ηρακλής-ΠΑΟΚ 0-3 (18-25, 23-25, 18-25)
Ορεστιάδα-ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-18)
Φοίνικας Σύρου-Εθνικός Αλεξ/λης 3-0 (25-18, 25-12, 25-18)
Παμβοχαϊκός-Παναθηναϊκός 2-3 (19-25, 25-19, 17-25, 25-22, 14-16)
Παναχαϊκή-Άρης 3-2 (25-15, 13-25, 25-22, 23-25, 15-11)