Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Ο Ισθμιακός νίκησε 1 - 0 στο ντέρμπι τον ΠΑΟ Κουταλά και έπιασε τον Πανσολυγειακό στην κορυφή- Mεγάλη νίκη με 3 - 0 του Ηαρακλή Ξυλοκάστρου επί τουΆρη Αρχαίας Κορίνθου

Στο πλαίσιο  της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας Κορινθίας. ο πρωτοπόρος Πανσολυγειακός έχασε τους πρώτους βαθμούς στο « Γεώργιος Βλάσσης» καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 1 -  1 με την ομάδα του Αγίου Γεωργίου, με αποτέλεσμα να τον πιάσει στο βαθμολογικό ρειρέ ο Ισθμιακός που επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής στο « Γιάννης Στέφας»,με 1 - 0 επί του ΠΑΟ Κουταλά. Την ομάδα του Κουταλά ακολουθούν στο πόντο οι Άγιοι Θεοδώροι που νίκησαν με το ευρύ 4 - 0 τα Ταρσινά ΄97 , σε ενδιαφέροντα αγώνα. Η Προοδευτική Περιγιαλίου επικράτησε με 3 - 2 στον Άσσο επί της Προόδου Αγίου Βασιλείου
Σημαντική νίκη με 3-0 πέτυχε ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου κόντρα στον Άρη Αρχαίας Κορίνθου.
Η ομάδα του Νίκου Κολιμάδη πίεσε από την αρχή του αγώνα και στο 10ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Καφαντάρης έκανε υπέροχη κίνηση και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μητσόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
Ο Ηρακλής τελικά έφτασε στο γκολ στο 30ο λεπτό. Ο Παπαδημητρίου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρούτσης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Άρη, μετά και από παρέμβαση του Σιώζου.
Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Τσούμπλας βγήκε τετ α τετ με τον Φραντζή, ο οποίος όμως απέκρουσε εντυπωσιακά.
Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και στο 65’ άγγιξε την ισοφάριση καθώς η κεφαλιά του Σοφού σταμάτησε στο δοκάρι του Φραντζή.
Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και στο 89ο λεπτό ο Κάσας άλλαξε όμορφα με τον Καφαντάρη και με σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή έγραψε το 2-0.
Και στις καθυστερήσεις, ο Τσοκάρης έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά και με σουτ από πλάγια θέση, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
*Με πολλά λάθη η διαιτησία του Φραντζή.
ΗΡΑΚΛΗ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ: Φραντζής, Καλύβας, Πιέτρι, Κουρούμαλης Κ., Ρούτσης, Κάσας, Καφαντάρης, Σιώζος, Κόλα (46’ Μανώλης), Κλουτσινιώτης, (670’ Τσοκάρης) Καφαντάρης, Παπαδημητρίου (90’ Σαρανταυγάς)
ΑΡΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ: Μητσόπουλος, Μυλωνάς (46’ Μπέλμπα), Σοφός, Μπακλωρής, Ζίμπολας, Νούλας, Αλή (46’ Μιχαηλίδης), Τσούμπλας, Αντωνόπουλος, Δημαράσκης, Καρσιώτης (67’ Κανάκης)

Στο Σπαθοβούνι η τοπική ομάδα νίκησε με 3 - 0 την Θύελλα Κάτω Διμηνιού, ενώ τέλος ο ΠΑΣ Κλένια επικράτησε επί του Σαρωνικού Γαλατακίου.