Κυριακή 19 Μαΐου 2013

Ο Ρούβας " φονιάς" του Φονέα, η Επισκοπή μεγάλη νίκη και άνοδος στη Football League , «Διπλό» ανόδου για Χανιά, στον Πύργο

Δεν δέχτηκε το δώρο του Φωστήρα ο Αχαρναϊκός! | onsports.gr

Η Κόρινθος των «χιλίων» προβλημάτων επιστρέφει με βαρειά ήττα από την Κρήτη, καθώς έχασε από την Επισκοπή με 4 -1 η οποία και κατάφερε για πρώτη φορά στην 51χρονη ιστορία της να ανέβει στη Football League.
Η ομάδα της Επισκοπής άνοιξε το σκορ στο 19’ με σουτ του Σουμπασάκη , στο 36’ με σουτ ο Τριανταφύλου ζευγάρωσε τα τέρματα για τους Κρητικούς. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65΄ ο Βελανάκης με σουτ πέτυχε το 3 – 0 για την Επισκοπή, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Κόρινθος μείωσε σε 3 – 1 με σουτ του Αράπογλου. Το τελικό 4 – 1 διαμόρφωσε με σουτ στο 76’ ο Αντασβίλι 8 λεπτά από ότι είχε μπεί στον αγώνα ως αλλαγή .
Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Κελαϊδής, Ρουμπάκης, Πουλάκης (69' Αντιασβίλι),, Σουμπασάκης, Κοζανίδης, Μποτωνάκης, Δημογιάννης, Τριανταφύλλου, Αργυράκης, Ταχμαζίδης (52' Βελονάκης), Σεληνιωτάκης.
Κόρινθος (Μιχαηλίδης-Νούλας): Τεντώνης, Τσατσόπουλος (53' Δανιήλ),, Φίλης, Σπυρόπουλος, Παππάς, Κοτσόκολος, Νικολόπουλος, Γκάτσης, Αράπογλου, Αμπαδιωτάκης, Λούβρης.

Στο Τυμπάκι, με μια κεφαλιά του Ανυφαντάκη στο 88’ ο Ρούβας από τη Γέργερη, νίκησε με 1 – 0 τον Φωστήρα Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κορυφή, αφού ο Αχαρναϊκός δεν μπόρεσε να νικήσει την ίδια ώρα την Καλαμάτα στην έδρα του.
Ρούβας (Αλέκος Κούρτογλου): Διαμαντής, Γούτσιος, Πετράς, Ανυφαντάκης, Σεντεμέντες, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης (57' Φουκαράκης), Παντελής, Αντωνάκης, Μπολώσης (60' Μπολώσης).
Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Τσούκης, Κούτρος, Τσώνης, Πεταυράκης, Μπούμπας, Τσαγκαράκης, Γ.Βλάχος (70' Στάμος), Βαβάτσικος, Πάλλας, Μπιλίτσης.

Ο Αχαρναϊκός δεν μπόρεσε να περάση στην κορυφή που απέσπασε ισοπαλία μέσα στο Μενίδι με σκορ 1 – 1 από την Καλαμάτα .
Στο σκόρ πήρε προβάδισμα η ομάδα της Μεσσηνίας στο 50’ με σουτ του Ηλιόπουλου. Ο ίδιος προηγουμένως είχε προειδοποιήσει για τις προθέσεις τους καθώς στο 44’ είχε δοκάρι. Η ομάδα του Μενιδίου ισοφάρισε στο 54΄με κεφαλιά του Ντενόπουλου στο 54’
 Αχαρναϊκός (Μάκης Παπαδόπουλος): Παγούδης, Μανάλης, Αθανασόπουλος, Βεστάκης, Κούμπρογλου, Μωυσιάδης, Γκέζος, Χριστόπουλος, Ντεντόπουλος, Αναστασίου (61' Μακρυγιάννης), Σαμαράς.
Καλαμάτα (Κακαλέτρης-Σακελλαρόπουλος): Κολοβούρης, Τρίψας, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης, Ψυχογιόπουλος, Μπελεβέντης, Ρήγας, Πούτσι, Γεωργιόπουλος, Ηλιόπουλος, Σαραντόπουλος.

Ένα από τα δυο βήματα για την άνοδο τους στη Football League πραγματοποίησαν την Κυριακή στον Πύργο τα Χανιά που επικράτησαν με 1-0 του Πανηλειακού σε ένα ματς, όπου σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Ψυχουντάκη.
Συγκεκριμένα, στο 50' ο Ψυχουντάκης τραυματίστηκε σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Σωτηρόπουλο, έπεσε στο έδαφος και του γύρισε η γλώσσα με αποτέλεσμα να χρειαστεί η συμβολή όλων, προκειμένου ο παίκτης να επανέλθει και να εξέλθει οριστικά στο 60' με τον Βουρβαχάκη να τον αντικαθιστά. Οσο για το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων πέτυχε στο 66' με σουτ ο Ζαντριάς σε μία αντεπίθεση με τρεις παίκτες των Χανίων. Ετσι οι Κρητικοί επικράτησαν με 1-0 και χρειάζονται, πλέον, ακόμα ένα τρίποντο την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Γλυφάδα για να σφραγίσουν την άνοδο, την ώρα που οι Πυργιώτες ελπίζουν μόνο σε ένα θαύμα.
Πανηλειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Αθανασόπουλος, Κουλός, Σαραμαντάς, Κολόκας, Σωτηρόπουλος (46' Π. Καραχάλιος), Ζαγκούρσκας, Σπανός, Γκριτζάπης, Αλ. Καραχάλιος, Κυριακίδης, Μπιταξής.
ΑΟ Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παπαζούδης, Ψυχουντάκης (60' Βουρβαχάκης), Τσάτσος, Ζαντριάς, Πάγκαλος, Δουμάνης, Ζντράβκοβιτς, Ταταράκης, Κουρτάνοβιτς (70' Ψαράκης), Καμπλιώνης.

Σε τροχιά ανόδου και η Προοδευτική που νίκησε εκτός έδρας με 2 – 3 τον Αστέρα Μαγούλας.
Στο σκορ προηγήθηκε ο Αστέρας με σουτ του Δημητριάδη στο 26’ για να ισοφαρίσει για την Προοδευτική 4 λεπτά αργότερα ο Κοξαράκης με σουτ. Ο Αστέρας πήρε προβάδισμα 2 – 1 στο 64΄με σουτ του Μαρίνου. Όμως η ομάδα του Κορυδαλλού δεν είχε πει την τελευταία της λέξη , καθώς στο 73΄ισοφάρισε στο 73’ με κεφαλιά του Κακαρά σε 2 – 2 και έξι λεπτά αργότερα πήρε την νίκη με τέρμα του Επιτροπάκη.
Αστέρας Μαγούλας (Αντώνης Πριόνας): Μπαλασάκης, Στρατομήτρος, Μπιμπίρης, Χάλαρης (80' Παγώνης), Τριάντος, Έβερετ, Χρυσάφης, Ιατρού (75' Λελούδας), Μαρίνου, Δημητριάδης, Ιακωβάκης (60' Ιακωβάκης).
Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Μπαντίκος, Κουσουρής, Κακαράς, Λαζούρας, Τούρλος, Μπέλερης (75' Κορκότζελος), Αντωνίου (70' Λέκκας), Βούζας, Επιτροπάκης, Αργυρίου, Κοξαράκης (80' Γρίβας).