Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2011

Ήττα στην Τουρκία για τον Ολυμπιακό

Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στο «Σινάν Ερντέν» της Κωνσταντινούπολης, 86-70, από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα να τους προσπεράσει η τουρκική ομάδα με 4 νίκες σε επτά αγώνες και πλέον κινδυνεύουν ακόμη και με αποκλεισμό.
Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για τον Ολυμπιακό αφού στο ζέσταμα τραυματίστηκε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ενω τραυματίας αποχώρησε και ο Άντιτς στο πρώτο δεκάλεπτο. Με περιορισμένες λύσεις ο Ίβκοβιτς στηρίχτηκε κυρίως στους Χάινς και Λούκας οι οποίοι όμως κουράστηκαν και έτσι στο τέλος οι ερυθρόλευκοι παραδόθηκαν.

Ο Βασίλης Σπανούλης πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση και έτσι φυσιολογικά ήρθε η ήττα. Το κακό για τους ερυθρόλευκους είναι ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τουλάχιστον τη διαφορά.

Πλέον η πρόκριση δυσκόλεψε και το ματς της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ μοιάζει με τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-36, 59-56, 86-70

Φενέρμπαχτσε: Ούκιτς 16 (6/13 σουτ), Γέρελς 17 (6/12 σουτ, 5 ασίστ), Ονάν 11 (5/7 σουτ), Βίντμαρ 6, Γκιστ 67 (7 ριμπάουντ), Σαβάς 9, Σεφολόσα 6 (6 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 8, Πρέλτζιτς 6

Ολυμπιακός: Χάινς 14 (4/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λούκας 13 (5/10 σουτ, 2 ασίστ), Σπανούλης 7 (2/6 σουτ, 4 λάθη, 4 ασίστ), Κέσελ 5 (1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 7 (2/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 6 (4 ασίστ), Παπανικολάου 5, Κατσίβελης 3