Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Οι «λύκοι»... δάγκωσαν την Θήβα. O Koλλιάκος τις ψαλίδισε τις ελπίδες για άνοδο..

Η δυναμική του Παναργειακού ως ομάδα και ως ιστορία δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και αυτό αποδείχθηκε και χθες. Παρά το ότι η φετινή πορεία τους χαρακτηρίζεται από μετριότητα οι "λύκοι" εμφανίστηκαν ψυχωμένοι χθες, "δάγκωσαν" τη Θήβα (2-1) , έκαναν παράλληλα ένα σημαντικό βήμα σταθεροποίησης στην κατηγορία και έριξαν από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας την ομάδα της Βοιωτίας η οποία απομακρύνετε από την υπόθεση άνοδος. Ο Κουτσοδήμος στο 23' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά στο 43’ ο Μπούνας έκανε το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ δεν άργησε να μπει καθώς άσκησε πίεση στην ομάδα της Θήβας και αυτή η πίεση έφερε και την νίκη με γκολ του Μister Kολλιάκου στο 65' και έδωσε την πολύτιμη νίκη στον Παναργειακό. Το παιχνίδι ηταν σκληρό και απο τις δύο ομάδες και φάνηκε καθαρά ότι ήθελαν πολύ τους 3 πολύτιμους βαθμούς, ο Παναργειακός για να σιγουρέψει την παραμονή του στην κατηγορία και η Θήβα για την άνοδο από την Δ' Εθνική, τελικά χωρίς αναισθητικό ο Παναργειακός κέρδισε καθαρά και έτσι στέρησε στη Θήβα την πρόκριση και με το τελικό αποτέλεσμα ευνόησε Μαγούλα και Ένωση Μιδέας.
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Παπαδόπουλος Β., Σάιντ, Τσαούσης, Πανάκης, Χοντζάι, Λιάρος, Ζαραφωνίτης, Νάκας, Κουτσοδήμος (93' Κολιοκώστας), Κολλιάκος (75' Παπαπέσιος), Νικολέτος (56' Ταμπούρης).
ΘΗΒΑ: Γενιτσαρίδης, Πέρρος, Πανουριάς, Καρύδης, Ευθυμίου, Κοτσαλάς (60' Φύτρο), Νταφόπουλος (46' Κουτσογιάννης), Τσέλος, Μπινιάκος, Μπούνας, Περγιάλης (76' Παπαδόπουλος).
Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας Μαγούλας (πέρασε με ανατροπή του σκορ από την έδρα του Παναρκαδικού), αλλά και η Ενωση Μιδέας που ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα Μαγούλας μέσα στην Τρίπολη και μάλιστα με σκορ 1-3 και ανατροπή! Ο Αστέρας Μαγούλας πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζει την κούρσα για την άνοδο στην Football League2. Ο Παναρκαδικός πάλεψε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξε απέναντι στον πρωτοπόρο Αστέρα Μαγούλας. Ο Λαγός στο 52' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά ο Λαμπρινάτος ισοφάρισε στο 70'. Ο Καραμάνος ένα λεπτό αργότερα έκανε το 1-2 και στο τέλος ο Λαμπρινάτος διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Να σημειωθεί πως στο 76' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Πετρόπουλος για τους γηπεδούχους.
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Γεωργακόπουλος, Τσόγκας, Μπεντεβής, Κωστάκης, Καλογιαννίδης, Κοσκολός, Δήμος (79' Μέλλος), Πετρόπουλος, Τζιανής (61' Μπακογιαννάκης), Λαγός, Σωπιάδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ: Αγριμάκης, Σερέπας (69' Κουσίδης), Λάμπρου, Κολοβός, Μαρής, Καραμάνος, Κονέ, Έβερετ (15' Μενδρινός), Λούπας, Μπούγιας, Λαμπρινάτος (87' Κατικαρίδης)
Η Ενωση Μιδέας που ανέβηκε στη δεύτερη θέση έχοντας κάνει και το ρεπό της και παραμένει μέσα στο κόλπο της ανόδου. Με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Δάφνης Ερυθρών με 2-0. Ο Δερμιτζάκης στο 61' άνοιξε το σκορ και στο 85' ο Τριμπόνιας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
ΕΝΩΣΗ ΜΙΔΕΑΣ: Κατσαούνης, Καλιαμούτος, Μπούρας (55' Σταυριανόπουλος), Νότης, Μπόμπος, Ατματζίδης, Αγγελόπουλος (76' Γκολέμης), Μήτρου (60' Καραμάνος) Τριμπόνιας, Δερμιτζάκης, Καραγκούνης.
ΔΑΦΝΗ ΕΡΥΘΡΩΝ: Κουτρουμπής, Κουτσοδήμος, Κομίνης, Μάγκας, Ταυλαρίδης (30' λ. τρ. Τσαλμάς), Τσατσαρώνης, Πλαβούκος (86' Κώνστας), Λιώρης, Κιάφα (61' Διαμαντάκης), Τσαούσης, Μακρής
Στο Λουτράκι ο διαιτητής Βλαντής από τον Πειραιά δεν ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς από αμέλεια οι άνθρωποι του Δηλεσίου είχαν ξεχάσει να φέρουν στο γήπεδο τα Δελτία Υγείας των ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να μη διεξαχθεί. Ο αγώνας κατακυρώνεται υπέρ του ΑΟΛ με 3-0 καθώς το Δήλεσι μηδενίζεται.
Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πόρος με τον πιο εμφατικό τρόπο καθώς συνέτριψε με 5-1 τον Πέλοπα Κιάτου που πάντως προηγήθηκε μόλις στο 2' με πέναλτι του Μιχαλόπουλου. Οι νησιώτες με τέρματα των Νεόφυτου (23'), Ξύδη (38') Μουρτζάκη (79' αυτογκόλ) και Στάση (88') έφτασαν στη νίκη με 4-1.
ΠΟΡΟΣ: Μαυροκορδόπουλος, Παπαδόπουλος, Καπετάν Κωνσταντής, Μέλλος, Σαμαράς, Κιοσσές, Ξύδης (86' Στάσης), Σταύρου (76' Γιαννής), Νεόφυτος, Γκολέμης (58' Χατζόπουλος), Δρούγας.
ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ: Χασαμπέλι, Βρακάς, Μπούκης (55' Πετρόπουλος), Στασινόπουλος Δ., Μουρτζάκης, Παπαδημητρίου, Χουσελάς (75' Σέγκας), Νάτσης, Μπαλτζής, Μιχαλόπουλος, Στασινόπουλος Ε.
Σε ανοδική πορεία η Χαλκίδα ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αστέρα Δρεπάνου με 3-0. Ο Μαστρογιάννης άνοιξε τον χορό των γκολ στο 10' με τον Μαστρογιάννη και δέκα λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Πιτερού έγινε το 2-0. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Παπαϊωάννου επέστρεψε μετά από δυο αγωνιστικές λόγω καρτών και στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Γκολ και θέαμα από τις Βρασιές με αντίπαλο το Κρανίδι (4-0). Η ομάδα της Αρκαδίας έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή στην κατηγορία με γκολ των Μπάρλα (40'), Γιάννου (60' αυτογκόλ), Αγγελόπουλος (63'), Αγγελόπουλος (68').
Συγκλονιστικό ματς στον Ασπρόπυργο με τον Αίαντα Παραλίας να κερδίζει 2-1 τον Πανναυπλιακό. Η ομάδα του Ναυπλίου άνοιξε το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με γκολ του Κοκορομύτη. Μέσα σε δυο λεπτά όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς με τέρματα των Σπυρίδη (56'), Παπαδόπουλος Χ. (58'). Ο τελευταίος δέκα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε. Ρεπό είχε η ομάδα των Λουκισίων.