Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Ο Διαγόρας Βραχνέικων ο «κακός δαίμονας» της Καλαμάτας

Ο Διαγόρας Βραχνέικων στο τέλος του πρωταθλήματος θα έχει ένα λόγο σοβαρό να υπερηφανεύεται: η ομάδα της Πάτρας θα είναι αυτή που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα έχει πάρει τέσσερις βαθμούς από την Καλαμάτα. Στον αγώνα του α' γύρου στην έδρα της είχε κερδίσει σταματώντας το αήττητο της «μαύρης θύελλας» και χθες  στάθηκε όρθιος μέσα στην Καλαμάτα  καθώς απέσπασε λευκή ισοπαλία 0-0 και σημαντικό πόντο στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Πάντως, η πρωτοπόρος Καλαμάτα, παρότι «κόλλησε», διατήρησε τη διαφορά από τον δεύτερο Αστέρα Αμαλιάδας στους εφτά βαθμούς έχοντας και έναν αγώνα λιγότεροέχοντας κάνει και το ρεπό της αλλά το Σάββατο ήταν ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο.
Η ομάδα της Ηλείας έμεινε κι αυτή στην ισοπαλία στη Σπάρτη με την ομώνυμη ομάδα (2-2) Μετά από ένα εξαιρετικό ματς Σπάρτη και Αστέρας Αμαλιάδας μοιράστηκαν βαθμούς , γκολ και εντυπώσεις. Μόλις στο 4' ο Δημητρακόπουλος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους αλλά ο Γκέρτσος στο 55' με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Ο Πλεμμένος στο 80' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Σπάρτη αλλά τρία λεπτά πριν από τη λήξη ο Παρασκευόπουλος Χ. διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Οι δυο ομάδες τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Χριστάκης, Γραμματικάκης, Παναγιωτόπουλος Α. και Ρούνης.
Μόνος τρίτος είναι πλέον ο Ατρόμητος Λάππα που πλησίασε και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας τον Αστέρα Αμαλιάδας. Η ομάδα του Λάππα επικράτησε 1-0 του Πάμισου με γκολ του Γερασιμόπουλου στο 80' ενώ πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Αγγελόπουλος.
Ανώτερος ο Αστέρας Μαχαιράδου επικράτησε 2-1 της Αχαϊκής και ελπίζει για την παραμονή του στην κατηγορία. Ο Πάστρας στο 48' έκανε το 1-0 και ο Ματαράγκας στο 70' διαμόρφωσε το 2-0. Δέκα λεπτά πριν από το τέλος ο Νάτσης μείωσε για την Αχαϊκή.
Άστραψε και βρόντηξε ο Τριταιϊκός καθώς συνέτριψε το Σάββατο 7-0 τον Ολυμπιακό Κεφαλονιάς. Τα γκολ για την ομάδα της Αχαας πέτυχαν οι Μελετίδης (13'), Σπανός (20', 67'), Μιχαηλίδης (35', 59'), Γραμματικόπουλος Ν. (54', 80').
Γύρισε το ματς το Ζαβλάνι επικρατώντας 2-1 του Μεσσηνιακού που προηγήθηκε με τον Νινιό στο 60ο λεπτό. Ο Μήτσουλας στο 80' ισοφάρισε και στο 89' ο Βογιατζής με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι Μήτσουλας, Αθανασίου αποβλήθηκαν. Μέσα στο κόλπο της παραμονής έμεινε ο Εθνικός Σαγέικων που δεν είχε κανένα πρόβλημα το Σάββατο με αντίπαλο τον Αχιλλέα (5-1). Ο Πιρής άνοιξε το σκορ στο 2' και ο Αχιλλέας ισοφάρισε με τον Καρανδρο στο 16'. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν τα γκολ από τους Μπαλαλά (17', 29'), Θεοφανόπουλο (73' αυτογκόλ) και Ανδριέλο (85' πέναλτι).
«Άκοπο» τρίποντο πέτυχε η Κυπαρισσία επί των Κροκεών , ενώ τέλος ρεπό είχε η Εράνη Φιλιατρών