Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 3-2: Περίμενε εννέα λεπτά το VAR! - Ο λυτρωτής Βέργος χάρισε το πρώτο “τρίποντο” στον Ατρόμητο

Χρειάστηκε να περιμένει εννέα αγωνιστικές και… εννέα ολόκληρα λεπτά το VAR στις καθυστερήσεις για να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ο Ατρόμητος με σκορ 3-2 επί του Παναιτωλικού ,στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο σε ένα επεισοδιακό ματς πανυγήρισε την νίκη με 3-2 χάρις στο τέρμα του Βέργου στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό όταν ο Ντουάρτε βγηκε απέναντι από τον Τσιντώτα αλλά το σουτ του όμως ήταν πολύ κακό και πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό οι Αγρινιώτες βρήκαν το δρομο προς τα δίχτυα. Ο Τορεχόν έβγαλε τη σέντρα ο Ντουάρτε σκόραρε αρχικά, ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το τέρμα για χέρι αλλά στην συνέχεια κατωχύρωσε το γκολ για τον Παναιτωλικό (1-0). Ο Ατρόμητος απείλησε τα καρέ του Καπίνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ στο 32ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 43ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα μετά τη μπαλιά του Αγκιμπού Καμαρά βγήκε απέναντι από τον πορτιέρο της ομάδας του Αγρινίου αλλά το πλασέ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Ο Ατρόμητος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αρκετά δυνατά και ευτύχησε να ισοφαρίσει το σκορ μόλις στο 49ο λεπτό. Ο Ρομπάιγ εκμεταλεύτηκε το λάθος του Πέρες και με φοβερό μακρινό σουτ νίκησε τον Καπίνο και έκανε το 1-1. Στο 71ο λεπτό ο Γάλλος λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματα του μετά από σέντρα του Ντε Μπόκ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Ότι δεν πέτυχε στο 71ο λεπτό το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο Ρομπάιγ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, τρεις παίκτες της ομάδας του Αγρινίου δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Ντουάρτε έκανε στραβοκλωτσιά με τη μπάλα να πηγαίνει στον Ρομπάιγ που από κοντά έκανε το 2-1 βάζοντας σε θέση οδηγού στο ματς τους Περιστεριώτες, ενώ στην επόμενη φάση ο Γάλλος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Καπίνο στέρησε από τον 29χρονο το χατ τρικ. Και αφού ο Ατρόμητος δεν έκανε το 3-1 ήρθε η ισοφάριση. Ο Βοίλης πάσαρε μέσα στην περιοχή στο Λιάβα και ο τελευταίος με σουτ νίκησε τον Τσιντώτα κάνοντας το 2-2 στο 83ο λεπτό. Στο 90+2′ ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Βέργο μετά από φάση διαρκείας, ο βοηθός ακύρωσε το τέρμα ως οφ σάιντ η φάση ελέχθηκε από τον VAR και μετά από εξέταση που διήρκησε περίπου 8 λεπτά ο διαιτητής Παπαδόπουλος κατακύρωσε το γκολ για την ομάδα του Ατρομήτου. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της ομάδας από το Περιστέρι.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντρα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ, Έντερ, Κούντε (63′ Έρλινγκμαρκ), Γιουμπιτάνα (46′ Βαλένθια), Καμαρά, Ρομπάιγ, (83′ Φρίτζονσον) Αντζιέλσκι (63′ Βέργος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι (87′ Ξενιτίδης) , Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε (66′ Βοίλης), Πέδρο