Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

Η Κόρινθος ΄06 νίκησε 5 - 3 στο ντέρμπι κορυφής τον Α.Ο. Ζευγολατιού και με +3 έμεινε μόνη στο "ρετιρέ"

Η Κόρινθος 2006 είναι  η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας καθώς  στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής  νίκησε με το ευρύ 5 – 3 τον ΑΟ. Ζευγολατιού και τέθηκε  μόνη επικεφαλής  στο βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Ζευγολατιού πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον  Ζήση για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 24΄με σουτ του Μανώλη  Αμπαδιωτάκη.

Στο 38΄ με πλασέ ο Λίλιος έδωσε προβάδισμα στην Κόρινθο 2 – 1.

Στην επανάληψη  και συγκεκριμένα στο 54΄ ο Μπουλούμπασης ανέβασε το σκορ για τους γηπεδούχους στο  3 – 1. Η ομάδα του Ζευγολατιού  στο 62΄ με σουτ του Ζάρκου μείωσε σε 3 – 2  και 6 λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 3 – 3 με ευστοχο πέναλτι του Σαλαπάτα.   Η Κόρινθος ’06 με σφοδρή επίθεση  πήρε προβάδισμα  στο σκορ στο 82΄ με φάουλ του Φίλη και στο 84’ ο Κοσμάς σημείωσε το τελικό  5 – 3 , στέλνοντας την Κόρινθο ΄06 στα «ουράνια»

ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Μούζος, Παππάς Γ., Φίλης, Παππάς Τ., Ντερτιλής, Αμπαδιωτάκης Κ., Λίλιος (84΄Κόκκας),Μπουλούμπασης ( 63’ Κοσμάς), Αράπογλου), Δημητριάδης,   Αμπαδιωτάκης Εμ (72’ Παπαγεωργίου).

ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ: Μητσόπουλος, Παινέσης Αλ., Μαλαχάτης , Γκαρμίρης, Σπυρόπουλος (Περέιρα), Βελέντζας Δ.(46’ λ.τρ. Γκάμπριελ),,  Μπούκης, Γεώργαρης Ι. (45’ Ζάρκος), Ξύδης (60’ Χουσελάς Π.), Ζήσης, Σαλαπάτας,

Οι άλλοι αγώνες
Στο  Βέλο  η Ελλάδα Βέλου. επικράτησε  με 3 -  2 του Παννεμεατικού , την ίδια στιγμή στο Πετρί, η τοπική Θύελλα  έμενε στο 0 - 0 με τον Πέλοπα Κιάτου.

Στο Δερβένι , στο «Κώστας Βυζάς», ο Αστέρας Δερβενίου επικράτησε με 2 – 0  επί του τον ουραγού Κύψελου Κορίνθου, ενώ στο Συνοικισμό ο  Πανκαμαριακός  επικράτησε με  0 -  1 επί της Κορίνθου  Μεγάλη εκτός έδρας με το ευρύ 0 -  4 πέτυχε στο Χιλιομόδι, ο Τενεάτη Αθικίων επί του Ατρόμητου, στο γειτονικό ντέρμπι

Τέλος ο Ολυμπιακός Λουτρακίου επικράτησε με 1 – 0 του Ηρακλή Λεχαίου  σκορ με το οποίο πέρασε και ο Ολυμπιακός  Άσσου από τά  Εξαμίλια  επί της Δάφνης.