Σάββατο 2 Απριλίου 2011

"Ερυθρόλευκος" θρίαμβος 3-2 από 0-2 και... ραντεβού στου Ρέντη

Ο Ολυμπιακός κέρδισε (για τέταρτη φορά τη φετινή σεζόν) τον Παναθηναϊκό με 3-2, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ και πήρε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο, αφήνοντας στην τρίτη τους "πράσινους", σε ένα δραματικό παιχνίδι.
O Ολυμπιακός «απάντησε» από 0-2 σετ, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 (14-25, 21-25, 32-30, 25-17, 15-12) και τον περιμένει με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Πρώτο ματς (στις δύο νίκες η πρόκριση στον τελικό) την Τετάρτη ξανά στου Ρέντη, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν κερδίσει και τα τέσσερα ματς που έχουν δώσει φέτος οι δύο ομάδες (Σούπερ Καπ στη Σάντορίνη, ημιτελικό Κυπέλλου στου Ρέντη και πρωτάθλημα σε Γλυφάδα και Πειραιά).

«Λαγούς» από το καπέλο του έβγαλε ο Γιάννης Καλμαζίδης όταν πέρασε τον κορυφαίο Ντεσπέιν ως διαγώνιο και τον αρνητικό Τζούριτς κεντρικό. Ο τελευταίος, παίζοντας στη θέση του είχε 2/14 επιθέσεις, ενώ γυρνώντας στην παλιά του θέση έφτασε τους 9 πόντους από επίθεση, παίρνοντας ωστόσο 4 από μπλοκ σε κρίσιμα σημεία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε διαβασμένος στο πρώτο σετ και «πάγωσε» τον αντίπαλο με σερβίς τακτικής στον Φράγκο, άψογη υποδοχή και καλά στημένο μπλοκ στον Τζούριτς που δεν μπορούσε να κερδίσει πόντο ούτε με... μέσο.

Το 25-14 ήρθε γρήγορα και άνετα για τους «πράσινους» που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ. Ο Καλμαζίδης έβαλε τον Γιαμπλόνσκι για την υποδοχή, άλλαξε και πάσα (Χαριτωνίδης αντί Φιλίποφ), ωστόσο η «τρύπα» στην πίσω ζώνη σε συνδυασμό με την κακή μέρα του Τζούριτς (σ.σ. παίζει τραυματίας) οδήγησαν τον ΠΑΟ στο 25-21 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Καλμαζίδης ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας τον Ντεσπέιν αρχικά ως διαγώνιο και λίγο μετά τον Τζούριτς ως διαγώνιο. Οι «ερυθρόλευκοι»... μπέρδεψαν τον Παναθηναϊκό που ωστόσο είχε μοναδική ευκαιρία να φύγει νικητής με 3-0 και να πάρει αυτός την 2η θέση.

Οι παίκτες του Λάιου «πέταξαν» 7 σετ-ματς μπολ, αλλά δίκαια φωνάζουν στο 24-23 όταν η μπάλα από την επίθεση του Γιαμπλόνσκι ήταν άουτ, ωστόσο οι διαιτητές, που κατά τα άλλα έκαναν άψογο παιχνίδι, έδειξαν αρχικά μέσα και μετά... γύρισαν το σφύριγμα σε μπλοκ-άουτ.

Επειδή όμως με τα... αν δεν γράφεται ιστορία, ο Ολυμπιακός, με το λάθος σερβίς του Σάκι και το κερδισμένο μπλοκ άουτ του κορυφαίου Ντεσπέιν μείωσε σε 2-1 και γύρισε τα πάντα υπέρ του.

Στο τέταρτο σετ έκανε... πάρτι και απλά επικράτησε με 25-17, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ όπου τα πάντα κρίθηκαν στο 10-9 όταν ο Τζούριτς μπλόκαρε τον Γιορντάνοφ κι έδωσε το +2 στην ομάδα του. Φράγκος και Ντεσπέιν απλά ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο με το 15-12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποβ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), Κουζούνης -λ 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης, , Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. - 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (67% υπ. - 50% άριστες)/ Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1