Άνετη νίκη πέτυχε ο Αστέρας στο τοπικό ντέρμπι επί του Πανευρωστινιακού με σκορ 4 – 1. Η νίκη ήρθε δίκαια, με την απόδοση που είχε ο Αστέρας στο β’ ημίχρονο, όταν και πέτυχε τρία τέρματα.
Στο α’ ημίχρονο ο Πανευρωστινιακός είχε ένα καλό διάστημα μεταξύ 20’ και 45’ όταν ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει. Όμως το β’ ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Αστέρα, που βοηθούμενος από το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς, επέβαλε το ρυθμό του αγώνα και προς το τέλος παίζοντας και στρωτό ποδόσφαιρο, πέτυχε δύο ακόμη πανέμορφα τέρματα. Η μεγάλη σε έκταση αυτή νίκη επί ενός αντιπάλου, που δεν υποτάχθηκε εύκολα, αποδεικνύει τις δυνατότητες της ομάδας, όταν αυτή είναι πλήρης και με κατάλληλη ψυχολογία.