Δευτέρα 4 Μαΐου 2015

Η 26η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 Κορινθίας

Στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικης στο πρωτάθλημα της Α2 Κορινθίας, ο  ήδη πρωταθλητής Ηρακλής Λεχαίου νίκησε με 2 - 0 την Πρόοδο Αγίου Βασιλείου, ενώ ο Ολυμπιακος Ασσου συνέχισε την θετική προιστορια των τελευταίων ετών  απέναντι στον Άρη Αρχ.Κορινθου που τον έχουν να μην γνωρίζει καθόλου την ήττα τα τελευταία χρονια και ύστερα απο ένα οχι και τοσο καλο παιχνιδι με βάση την παρουσία των κόκκινων, πήρε μια πολύτιμη νικη που τον φέρνει όλο και πιο κοντα στην Α1 με σκορ 3 - 1.
Οι γηπεδουχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνιδι και μόλις στο 3' λεπτο ο Δόσης με εύστοχη εκτελεση πέναλτι έκανε το 1-0. Τρία λεπτα αργότερα και συγκεκριμένα στο 6' ο Ρουσιτα διπλασίασε τα τέρματα για τους κοκκινους με σουτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 25' λεπτο και πιεσαν για κάτι καλυτερο και με τον Ολυμπιακο Ασσου να προσπαθεί χωρίς όμως να βρίσκει στόχο στην αντίπαλη εστία με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημιχρονο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-1. Στο Β' ημιχρονο και συγκεκριμένα στο 62' ο Σοφος κατάφερε με σουτ να κανει το 3-1 οπου αν και χάθηκαν ευκαιρίες μέχρι το τέλος και απο τις δυο πλευρές δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ με τον Ολυμπιακο Ασσου να παίρνει το τριποντο, να χάνει όμως για άλλο ένα παιχνιδι τον Σοφο ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για θέατρο.
Mε γκολ του Κούτρα στο 2΄ λεπτό του αγώνα η Δαφνη Εξαμιλίων νίκησε εκτός έδρας, στο Κιάτο τον Αετό Κρυονερίου 0 - 1 και ελπίζει για την άνοδο στην Α1 , όπως και ο Πανσολυγειακός που επικράτησε λίγο πριν τη λήξη του αγώνα,  1 - 0 του Ισθμιακού και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του, . Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Σολωμός, ο οποίος επιβλήθηκε εκτός έδρας 0-2 του Πανευρωστινιακού και συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή του στην Α2 Κατηγορία,
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Δημήτρη Μπέκο (30’), πήγαν με το 0-1 υπέρ τους στα αποδυτήρια και στην επανάληψη έφτασαν και στο 0-2 με τον ίδιο ποδοσφαιριστή (65’), διευρύνοντας το προβάδισμά τους. Ο Πανευρωστινιακός δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας του Σολωμού, Μαρδίκης βρέθηκε σε σπουδαία ημέρα, κρατώντας την εστία του ανέπαφη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπέκου Β. (85’), έφυγαν όμως με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς από το γήπεδο του Δερβενίου. Στο βοχαϊτικο ντέρμπι η Δάφνη Πουλίτσας επικράτησε με 3 - 1 σπί της ομάδας των Ταρινών ΄07.
Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Περαχώρα, η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Θύελλας Κάτω Διμηνιού και συνεχίζει να δίνει μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία, όπως και ο Σαρωνικός Γαλατακίου με το 7 - 0 επί του ουραγού Φωκά