Τρίτη 3 Μαΐου 2011

«Το αρνί του κάθισε βαρύ » Ο Αστέρας παίζοντας με 9 έχασε 4 – 0 στο 2ο μέρος ,από την Ελλάδα Βέλου , στο Δερβένι

Παίζοντας με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, ο Αστέρας Δερβενίου δεν άντεξε και υπέστη βαριά ήττα στο γήπεδό του από την Ελλάδα Βέλου με σκορ 0 – 4 (0 – 0 ημίχρονο). Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμία ομάδα και έτσι το τελικό αποτέλεσμα μόνο για την ιστορία των δύο ομάδων έχει σημασία. Ήταν η βαρύτερη ήττα του Αστέρα στο πρωτάθλημα, που συνδυάστηκε και πάλι με δύο αποβολές παικτών (η κακή συνήθεια φέτος). Ο Αστέρας ηττήθηκε δίκαια, μη μπορώντας να ανταπεξέλθει στο αριθμητικό μειονέκτημά του, από μια ομάδα που έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο. Η φιλική ατμόσφαιρα που επικρατούσε λόγω της βαθμολογικής αδιαφορίας που είχαν οι δύο ομάδες, χάλασε στο τέλος του αγώνα με τις αποβολές, που ήταν μεν δίκαιες αλλά αχρείαστες. Η Ελλάς ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 11’ ο Αράπι μετά κόρνερ είχε κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Αστέρα. Στο 14’ σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Αστέρα, οι αμυντικοί του απέκρουσαν σε κενή εστία τρία διαδοχικά σουτ των παικτών της Ελλάδας, ενώ ο τερματοφύλακας Ζώης ήταν εξουδετερωμένος. Ο παίκτες του Αστέρα μετά το 20΄μπήκαν στο κλίμα του αγώνα και στο 28’ ο Πιλιαφάς βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος, αλλά σούταρε στο εξωτερικό μέρος των δικτύων του τερματοφύλακα Κουρούμαλη. Στο 34’ ο Πιλιαφάς με υπέροχο τακουνάκι έβγαλε τετ-α-τετ τον Νιάνγκ με τον Κουρούμαλη, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Νιάνγκ. Στο 44’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σωστή) ο Ρούτσης, όταν προσπάθησε να σταματήσει επίθεση κόντρα της Ελλάδας, με φάουλ στο κέντρο του γηπέδου. Το δεύτερο ημίχρονο η Ελλάς εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και ξεκίνησε, με ένα πανέμορφο τέρμα του Αράπι με βολέ έξω από την περιοχή, δεχόμενος την μπάλα από τον τερματοφύλακα Κουρούμαλη μετά από σε κόρνερ του Αστέρα. Στο 64’ ο Πιλιαφάς χτύπησε φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Πετρόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ οι παίκτες της Ελλάδας άλλαξαν υποδειγματικά πέντε πάσες και έβγαλαν (ο Θανάσι άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του) τον Μαρτίνο φάτσα με το τέρμα, ο οποίος με ξερό σουτ έξω από την περιοχή στο “Γ” πέτυχε το 0 – 2. Εξαιρετική συνολική ενέργεια και υπέροχο τελείωμα. Μετά την επίτευξη και του δεύτερου τέρματός της η ομάδα του Βέλου, έπαιξε τον Αστέρα σαν τη «γάτα με το ποντίκι», πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα στο τέλος του αγώνα, όταν οι παίκτες του Αστέρα τα είχαν παρατήσει. Ούτως ή άλλως ο αγώνας είχε χάσει το ενδιαφέρον του, με τους παίκτες της Ελλάδας να παίζουν ελεύθερα και τους παίκτες του Αστέρα να περιμένουν τη λήξη του αγώνα. Όμως το τελευταίο 5λεπτο του αγώνα επεφύλαξε νέες συγκινήσεις. Στο 85’ ο Σαββίδης της Ελλάδας αντίκρισε δεύτερη κάρτα (σωστή), όταν συγκράτησε τον Κουτρούλη που του ξέφυγε και έμπαινε στην περιοχή του. Μια κάρτα που μπορούσε να αποφύγει. Στο 87’ ο Γεωργίου ανενόχλητος, σούταρε έξω από την περιοχή χαμηλά στη δεξιά του Ζώη πετυχαίνοντας το 0 – 3. Στο 89’ ο Λαφαζάνος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γεωργίου και ο διαιτητής κ. Αθ. Μπουρτζοβίτης υπέδειξε το καταφανέστατο πέναλτι. Ο τερματοφύλακας Κουρούμαλης ανέλαβε να το χτυπήσει και ξεγέλασε το συνάδελφό του Ζώη πετυχαίνοντας το 0 – 4. Και σαν να μην έφτανε το βαρύ σκορ, ο Λαφαζάνος διαπληκτίστηκε με φίλαθλο βλέποντας έτσι την κόκκινη κάρτα.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ζώης, Στ. Πετρόπουλος, Ψυχογιός, Ρούτσης, Δάνης (87’ Γώγος), Λαφαζάνος, Νιάνγκ, Πιλιαφάς (80' Αγγ. Πετρόπουλος), Κουτρούλης, Τσιπάς (78' Πεθαίνος), Γερμάνοφ.