Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Πάρτι ο Παναιγιάλειος 4 - 0 τη Παναχαϊκή (vds)

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Παναιγιάλειος το λεγόμενο Πελοποννησιακό ντέρμπι με την Παναχαϊκή, την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα (4-0) με εξαιρετική εμφάνιση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Μπορεί πριν την έναρξη του αγώνα να διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλους, όταν οπαδοί των Αιγιωτών έστησαν μπλόκο στο πούλμαν των Πατρινών και καθυστέρησαν το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή για 45 λεπτά, εντούτοις εντός αγωνιστικού χώρου τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα.
Η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά ήταν ισοπεδωτική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Παναχαϊκή.  Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα στο 36’ με φοβερό γκολ του Μπούνα μετά από λάθος του Λαμπάκη, ενώ άπαντες στο Αίγιο «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Πλέγα, ο οποίος διακομίστηκε σε νοσοκομείο καθώς μετά από σύγκρουση με τον Ακπαρίδη του γύρισε η γλώσσα και έμεινε για αρκετή ώρα αναίσθητος.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Παναχαϊκή, αφού ο Παναιγιάλειος ήταν… ασταμάτητος και στο 47’ έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Μπουρλάκη, ενώ κατάφερε στο 74’ με τον Μπουρλάκη και στο 79’ με τον Ουρτάδο να φτάσει στο 4-0 και να πετύχει την πιο ευρεία νίκη της ιστορίας του σε ντέρμπι με την Παναχαϊκή!
Έτσι οι «μελανόλευκοι» πάτησαν στην 3η θέση του νοτίου ομίλου και ισχυροποίησαν τις πιθανότητες συμμετοχής τους στα πλέι-οφ ανόδου
 .
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Ανδρούτσος, Σανδραβέλης, Ακπαρίδης, Γκουτσούλιας, Ιωάννου, Ουρτάδο (84' Παπαδόπουλος), Ατματσίδης (81' Σταμόγιαννος), Κοιλιάρας, Νάστος, Μπουρλάκης (60' Χρυσοφάκης), Μπούνας
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Λαμπάκης, Λίτσης (62' Αποστολόπουλος), Κωστόπουλος, Χιντζίδης, Βαγγελόπουλος, Πλέγας (45' Ντα Κόστα), Κιάσσος, Μπαλού (34' Φούφουλας), Πάτο, Φατιόν, Βιγιαφάνε