Τετάρτη 20 Μαρτίου 2013

Ο Α. Ο. Λουτρακίου Κυπελλούχος Κορινθίας, στα πέναλτι 5 - 3 τον Παννεμεατικό

O A.O. Λουτρακίου είναι απο σήμερα το απόγευμα ο Κυπελλούχος Κορινθίας για την περίοδο 2012 2013 καθώς μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα 120 λεπτών , στο Εθνικό Στάδιο Κορίνθου παρουσία 1.500 θεατών, και στην διαδικασία των πέναλτι νίκησε 5 - 3 τον Παννεμεατικό και  κατέκτησε το Κορινθιακό τρόπαιο, για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Η κανονική  διάρκεια, του αγώνα έληξε ισόπαλος χωρλις σκορ, ενώ. στην παράταση, ο Παννεμεατικός ανοιξε το σκορ στο 116' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπασιώτης σε τράβηγμα του Μαυρέλη. Όμως οι "οράνιε" ισοφάρισαν κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα στο 122'  με πέναλτι που κέρδισε ο Μαυρέλης σε ανατροπή του από τον Αθανασόπουλο και το εκτέλεσε εύστοχα ο Αντωνίου γράφοντας το  1-1. Ετσι οι δύο ομάδες οδηγηθηκάν στη διαδικασία των πέναλτι. Οι Λουτρακιώτες ποδοσφαιριστές αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, καθώς ευστόχησαν σε όλα τα πέναλτι με εκτελεστές τους Μαυρέλη, Γκαρμίρη, Τσώκο, Παινέση και  Αντωνίου. Αντίθετα, μοιραίος για την ομάδα της Νεμέας  στάθηκε ο Παπουτσής, ο οποίος αστόχησε στέλνοντας  ψηλά άουτ , ενώ ευστόχησαν οι Ν. Σαϊσανάς, Μαρινός και Σγούρος.
Οι παίκτες των ορανιε δια στόματος των αρχηγών Κώστα Αντωνιου και Δημήτρη Μαυρελη θα ήθελαν να αφιερώσουν το Κύπελλο μεταξύ των άλλων και στον αδικοχαμένο νεαρό ποδοσφαιριστή του Παννεμεατικου Γιωργο Μπεξή. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Παννεμεατικου. Μεγάλη και περήφανη πορεία στο φετινό θεσμό και πανάξιος αντίπαλος. Το ποδόσφαιρο ενώνει, δεν χωρίζει.
Τέλος γιά την ιστορία αναφέρουμε τις ομάδες που έχουν κατακτήσει το Κύπελλο Κορινθίας στα 42 χρόνια του θεσμού.