Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2016

Ο Παμβοχαϊκός... προσγείωσε τον «Δικέφαλο» στο Βραχάτι ΜΕ 3-1 ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ 4Η ΘΕΣΗ

Ο Παμβοχαϊκός... προσγείωσε τον «Δικέφαλο» στο Βραχάτι
Ιδανικό ξεκίνημα στο Β΄γύρο του πρωταθλήματος έκανε ο Παμβοχαϊκός και με κορυφαίους τους τον Βραζιλιάνο Ροντρίγκο και τον Καναδό Γκρόνεβεντ πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη (3-1 σετ) κόντρα στον ΠΑΟΚ, στη 12η -εμβόλιμη- αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Βραχατίου εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν ανέτοιμους τους δύο διεθνείς Κουβανούς Σεπέντα και Χιμένες, οι οποίοι μετά από υπερατλαντικό ταξίδι επέστρεψαν στην Αθήνα λίγες… ώρες πριν το ματς.
Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην 4η θέση με 23 βαθμούς, μόλις έναν περισσότερο από τον Παναθηναϊκό αλλά ο Παμβοχαϊκός έχει το πλεονέκτημα έναντι του δικεφάλου.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με εξαίρεση το δεύτερο σερ, όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει, δίκαια έφτασαν στη νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός έκανε την πιο ποιοτική του εμφάνιση στο πρωτάθλημα με τον εντυπωσιακό Ροντρίγκο να αναδεικνύεται σε εκτελεστή στην επίθεση με 22 πόντους, αλλά τον Καναδό Γκρόενεβελντ και το Νικήτα Εφραιμίδη να κάνουν πολύ δουλειά στην υποδοχή. Με υψηλά ποσοστά στην υποδοχή ο Δημητριάδης διαχειρίστηκε άψογα την ανάπτυξη εγκλωβίζοντας τα ατού του ΠΑΟΚ, ενώ πέρασε απαρατήρητη η μέτρια ημέρα του Κάιο.
Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε σπιρτάδα στο παιχνίδι και οι Τσεπέδα, Χιμένες έκαναν υπερπροσπάθεια παρά τη μεγάλη κούραση των τελευταίων ημερών από τους αγώνες του Προολυμπιακού και το ατελείωτο ταξίδι Εντμοντον - Αβάνα - Μόσχα - Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Βραχάτι. Η νίκη του Παμβοχαϊκού ήταν δίκαιη και φέρνει τις δύο ομάδες ισόβαθμες με 23 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παναθηναϊκό που είναι στην 6η θέση. Ο Παμβοχαϊκός έχει το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ καθώς στον Α΄γύρο ο δικέφαλος είχε νικήσει 3-2 σετ.
Στο 11-10 του 1ου σετ τα σερβίς του Ροντρίγκο δημιούργησαν τα πρώτα ρήγματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και οικοδόμησαν σερί 4-0 ανεβάζοντας το σκορ στο 15-11.Ο δικέφαλος ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στο 20-19 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Γκρόνβελντ αλλά ο πρώτος χρόνος Βαν Ντορν και οι επιθέσεις του Ροντρίγκο κράτησαν τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά για να κλείσει το σετ 25-23 με επίθεση του Κάιο.
Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 7-6, αλλά τα σερβίς του Πέτρογλου αφύπνησαν τον δικέφαλο που έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 11-7. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός στο 16-16 με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και δύο επιθέσεις του Ροντρίγκο ξέφυγε 20-16 και πήρε το σετ 25-20 για το 2-1 σετ
Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλεύτηκε άλλο ένα «μπλακ άουτ» του ΠΑΟΚ στην υποδοχή. Ο δικέφαλος προηγήθηκε 3-2, αλλά με τα σερβίς του Βαν Ντορν η ομάδα του Βραχατίου έκανε το πιο καθοριστικό σερί με 7-0 και ξέφυγε 9-3. Ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο -3 (22-19) αλλά χωρίς συνέχεια.
Διαιτητές: Βουδούρης - Νικολόπουλος