Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου 2015

Eurobasket 2015: Διπρόσωπη προπόνηση! Νίκησε και τη Γεωργία η Εθνική - Πάντα αήττητη η Ελλάδα, προκρίθηκε στους «16»

Eurobasket 2015: Διπρόσωπη προπόνηση! Νίκησε και τη Γεωργία η Εθνική
 Η Εθνική Ελλάδoς εμφανίστηκε διπρόσωπη απέναντι στη Γεωργία, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 79-68. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκανε το 3/3 στο Eurobasket 2015 και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου της.
Η "γαλανόλευκη" ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε υπερβολικά, με αποτέλεσμα η Γεωργία να μειώσει αρκετά τη διαφορά, χωρίς όμως να μπορέσει να φανεί απειλητική. Κορυφαίος για την Εθνική ο Καλάθης με 19 πόντους και 8 ασίστ.
Η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι Γεωργιανοί να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να προηγούνται με 8-5 στο 4'. Ο Φώτης Κατσικάρης κάλεσε τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους διεθνείς μας, οι οποίοι άλλαξαν άμεσα την εικόνα τους. Με σερί 9-0, προηγήθηκαν με 14-8, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (25-15).
Στη δεύτερη περίοδο, η "γαλανόλευκη" μπήκε αποφασισμένη να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη και αυτό έκανε. Η άμυνα μας έτρωγε σίδερα, ενώ ο Καλάθης έκανε πάρτι από την περιφέρεια, εκτελώντας τους Γεωργιανούς από παντού. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο +28 (50-22) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Εθνική μας να έχει 9/12 τρίποντα.
Με το σκορ το 50-22, η Εθνική μας χαλάρωσε υπερβολικά, με αποτέλεσμα οι Γεωργιανοί να μπουν από το πουθενά στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 26-11 (!), η Γεωργία έριξε τη διαφορά στους 13 πόντους (61-48) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όντας εξαιρετική στην επίθεση και πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα.
Η Γεωργία προσπάθησε να "ψαλιδίσει" και άλλο τη διαφορά και να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο η "γαλανόλευκη" δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο. Δίχως να ιδρώσει ιδιαίτερα, κράτησε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας και έφτασε δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Αύριο στις 16:00, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έχουν τη δυνατότητα να «σφραγίσουν» και την 1η θέση του ομίλου, με νίκη επί της Σλοβενίας. Αυτή ήταν η 3η ήττα της Γεωργίας (μόνη χωρίς νίκη στο γκρουπ) που καλείται να αντιδράσει στα δύο επόμενα παιχνίδια για να αποφύγει έναν πρόωρο αποκλεισμό.

ΓΕΩΡΓΙΑ (7/12 βολές, 20/39 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 17 λάθη, 19 ασιστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.
ΕΛΛΑΔΑ (9/17 βολές, 20/37 δίποντα, 10/17 τρίποντα, 28 ριμπάουντ, 14 λάθη, 28 ασιστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκς, Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).