Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014

«Ατρόμητος» με τη λάμψη του... αστέρα Στέφανο Ναπολεόν.ι Κέρδισε 4-3 τους Αρκάδες

Ναπολεόνι, το... κανόνιΟ Ατρόμητος ήταν ο νικητής στο μίνι ντέρμπι της αγωνιστικής, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 10η «στροφή» της Σούπερ Λίγκα, καθώς με χατ τρικ του Ναπολεόνι (23΄, 44΄, 55΄) και γκολ του Καραμάνου (18΄) νίκησε στο Περιστέρι τον Αστέρα Τρίπολης 4-3 (30΄ πέναλτι Πάρα, 80΄ Μπαράλες, 90΄+ Φερνάντες) και έφτασε την αρκαδική ομάδα στην έκτη θέση της κατάταξης.

Σε ένα από τα πιο «χορταστικά» πρώτα ημίχρονα που έχουν παιχθεί φέτος στην ανώτατη κατηγορία, ο Ατρόμητος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 3-1 έχοντας παίξει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό, ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Καραμάνος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακριβείας του Ούμπιντες για να νικήσει τον Κοσίτσκι, ο οποίος στο 21΄ έσωσε την εστία του στο τετ α τετ με τον Ναπολεόνι.
Ό,τι δεν πέτυχε όμως σε εκείνη τη φάση ο Ιταλός επιθετικός έμελλε να το κάνει δύο λεπτά αργότερα, καθώς στο 23΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σε φάση διαρκείας, κι αφού προηγουμένως ο Ζησόπουλος είχε αποκρούσει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο Αστέρας φάνηκε για πρώτη φορά στο 26΄, με τον Τσενάμο να αποκρούει σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Ρόλε, για να μειώσει στο 29΄ ο Μπαράλες με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε επί του ιδίου ο Φυτανίδης.
Στο 38ο λεπτό ο Ταυλαρίδης αποχώρησε τραυματίας μετά από σύγκρουση με τον Πάρα, για να λήξει το ημίχρονο με το συγκρότημα των δυτικών προαστίων να έχει διαφορά δύο τερμάτων μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Ναπολεόνι στο 44΄, όταν δέχθηκε την μπάλα στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό δυνατό σουτ «εκτέλεσε» τον Κοσίτσκι.

Ο Ιταλός επιθετικός, ο οποίος είχε ένα πολύ δραστήριο και ταυτόχρονα δημιουργικό βράδυ, έφτασε στο χατ τρικ στο 55΄ με έξοχη κεφαλιά, με την μπάλα να έχει βρει προηγουμένως το δοκάρι της εστίας του Κοσίτσκι, ενώ στο 60΄ έχασε την ευκαιρία να φτάσει στο «πόκερ» αστοχώντας σε ένα μοναδικό τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Αστέρα.
Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν πάντως το παιχνίδι αλλά προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατόρθωσαν να μειώσουν σε 4-2 στο 80΄ με τον Μπαράλες, από ασίστ του Φερνάντες, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε και σκόρερ κάνοντας το 4-3, αλλά χρόνος δεν υπήρχε πια για το αρκαδικό συγκρότημα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Τσενάμο, Πίτου Γκαρσία (58΄ Δημούτσος), Κοντοές, Ταυλαρίδης (38΄ Λαζαρίδης), Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Καραμάνος, Αγκουαζί (66΄ Μπάλλας), Ούμπιντες, Παπάζογλου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Πάρα (67΄ Ν. Φερνάντες), Ουσέρο (75΄ Τσοκάνης), Γιαννιώτας, Μουνάφο, Μπαράλες, Ρόλε (79΄ Μπακασέτας).