Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Παμβοχαϊκός στο πρωτάθλημα με 3-0 επί του Παναθηναϊκού

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Παμβοχαϊκός στο πρωτάθλημα, μετά την επικράτηση 3-0 επί του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Κυψέλη. Η ομάδα του Ζαλμά είχε το πάνω χέρι του αγώνα και εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα της υποδοχής των πρασίνων.
Σχεδόν ίδιο σκηνικό και στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 12-9 και έφτασε στο +3 που ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της ομάδας του Γιάννη Λάιου στο σετ. Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε πιο πολύ στο σερβίς και η υποδοχή του Παναθηναϊκού έβαζε και πάλι νερά κι έτσι η ομάδα του Ζαλμά με σερί 4-0 πέρασε και μπροστά με 14-13. Έγινε μάχη πόντο πόντο και στο 20-20 ο Παπαδόπουλος με τα σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Αρχικά ο Ασπιώτης με «πέναλτι» έκανε το 21-20 και ακολούθησαν ισάριθμοι πόντοι από δύο μπλοκ του Κράουσε στον Μπέλο για το 24-20. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Καριπίδης 24-22 και το σετ τελείωσε ο Ντουσάρμ.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους με τον Παμβοχαϊκό να είναι πιο ποιοτικός στην υποδοχή και πιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Το 9-5 για τον Παμβοχαϊκό εξανεμίστηκε καθώς ο Παναθηναϊκός με πίεση από Καριπίδη είχε από τα καλύτερα σερί του και ισοφάρισε 11-11. Ο Αμορόσο με άσσο έκανε το 13-12 αλλά και πάλι τα σερβίς του Παπαδόπουλου απογείωσαν τον Παμβοχαϊκό που ισοφάρισε 17-17, ενώ με μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου Π. είχε προβάδισμα βραχείας κεφαλής με 21-20. Το 22-20 έγινε με κόκκινη κάρτα στον Στιβαχτή που την δέχτηκε μετά από αψιμαχία που είχε με τον Κουζούνη, ο οποίος με δικό του μπλοκ έκανε και το 23-21. Ο Πενόλιο μείωσε 23-22 και στη συνέχεια έχασε το σερβίς (24-22). Το σερβίς έχασε και ο Κουζούνης και στην επόμενη φάση οι Αμορόσο, Καριπίδης πήραν μπλοκ για την ισοφάριση (24-24). Ακολούθησε μπλοκ στον Καριπίδη για το 25-24 και ο αγώνας τελείωσε με «4» μπαλιές από τους «πράσινους».

Στο τέλος του αγώνα μια χειρονομία του Κουζούνη, ο οποίος είχε ακούσει υβριστικά συνθήματα εναντίον του, άναψε τα αίματα στους οπαδούς του «τριφυλλιού», οι οποίοι απείλησαν να μπουν στο γήπεδο, αλλά η γρήγορη είσοδος του Παμβοχαϊκού στα αποδυτήρια ηρέμησε την κατάσταση.

1ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 16-15, 19-21, 24-26

Τα σετ: 0-3 (16-25, 22-25, 24-26)

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 40 πόντοι, 11 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟ (Λάιος): Στιβαχτής 4π. (1/2 επ, 3μπλοκ), Πενόλιο 5 (5/9 επ), Αμορόσο 4 (2/4επ, 1μπλοκ, 1 άσσος), Μουρ 6 ( 0/3 επ, 6 μπλοκ), Μπέλος 11 (9/25 επ, 1μπλοκ, 1 άσσος), Καριπίδης 8 (8/19) / Κουρούπης (λ. - 73% υπ), Λιόντας, Μαδούρας, Καπίρης 1 (1/2), Μανιόπουλος 1 (1/2), Πολυχρονιάδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Κράουσε 7π. (2/3 επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τζουιστιανιάνο, Κουζούνης 6 (4/10επ., 1μπλοκ, 1 άσσος), Ντουσάρμ 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 15π (8/9, 4μπλοκ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος Χρήστος 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 42% υπ), Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 7 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου, Ασπιώτης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Καρράς.

Πηγή: korinthostv.blogspot.com