Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Κροατία - Ελλάδα 92-88. Πολύ «σκληρή» αλλά... αποκλείστηκε!

Πολύ «σκληρή» αλλά... αποκλείστηκε! (photos)
Η Ελλάδα κοίταξε κατάματα τους Κροάτες, έστειλε το ματς στη 2η παράταση,διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη, αλλά το φινάλε ήταν οδυνηρό, καθώς η ομάδα του καταπληκτικού (και σήμερα) Ούκιτς ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα καθώς νίκησε (92-88), στέλνοντας τους διεθνείς στο αεροπλάνο της επιστροφής για την Αθήνα.
Ενα ματς «μυθικό» και μια τιτάνια προσπάθεια που -δυστυχώς- δεν σφραγίστηκε με την κατάκτηση της νίκης, αφού στη δεύτερη παράταση (70-70 η κανονική διάρκεια, 77-77 η πρώτη παράταση), οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά και έκριναν τον νικητή, με την ελληνική ομάδα να αγωνίζεται και χωρίς τον Σπανούλη που καθηλώθηκε στον πάγκο με 5 φάουλ δύο λεπτά μετά την έναρξη της πρώτης παράτασης
Κάπως έτσι η ιστορία έγραψε το τελικό 92-88 και φυσικά τον αποκλεισμό της Ελλάδας από το Eurobasket της Σλοβενίας, τη στιγμή που οι Κροάτες του Ούκιτς πανηγύριζαν την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.
Και πλέον φτάνει η ώρα της αυτοκριτικής και φυσικά της λήψης αποφάσεων για το μέλλον της εθνικής, αφού ο αποκλεισμός αυτός δεν παύει να συγκαταλέγεται στις κορυφαίες αποτυχίες του ελληνικού μπάσκετ. Ηδη, η αγωνία... μετατοπίζεται στο αν θα πάρουμε τη Wild Card για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2014 στην Ισπανία ή θα υποχρεωθούμε να συμμετάσχουμε στην προκριματική φάση της διοργάνωσης, που αν αυτό συμβεί θα απαιτήσει την άμεση επανεκκίνηση της εθνικής από το μηδέν...
Σημαντικό, βέβαια, είναι και το μερίδιο ευθύνης σε αυτή την αποτυχία του Αντρέα Τρινκέρι, ο οποίος θα κριθεί από τη διοίκηση της Ελληνικής ομοσπονδίας, η οποία με τη σειρά της θα πρέπει να... επαναχαράξει τη στρατηγική των επόμενων ετών, προκειμένου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επανέλθει και μάλιστα... δριμύτερο στο επίπεδο εκείνο που έχει συνηθίσει όλους τους Ελληνες

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50κ.α 77-77πρτ, 92-88 2ηπρτ.