Κυριακή 3 Μαρτίου 2019

Ο ΠΑΣ Κόρινθος κράτησε την νίκη εως στο 89΄. Δύσκολη η παραμονή του στην κατηγορία.

Χαλκίδα και Καλλιθέα επικράτησαν στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής στο 7ο όμιλο της Γ Εθνικής και ελπίζουν σε σωτηρία. Η Χαλκίδα στο ντέρμπι της ουράς ( Εύβοιας) με πέναλτι του Παναγιωτόπουλου στο 52΄νικησε εκτός έδρας με 1 – 0 τον ουραγό Απόλλωνα Ερέτριας. Νίκη με το ίδιο σκορ με σκόρερ τον Μακρυγιάννη στο 80΄ η Καλλιθέα επικράτησε επί του πρωτοπόρου Αιγάλεω. Αντίθετα ο ΠΑΣ Κόρινθος αν και είχε προηγηθεί στο 14΄ , δέχθηκε την ισοφάριση στο 89΄ και η θέση του στην κατηγορία να κρίνεται μη επισφαλής
Σπουδαία νίκη με καλή εμφάνιση κατέκτησε ο Αιολικός μέσα στη Σαντορίνη επί
της Θύελλας Καμαρίου με 1-2, σε ένα παιχνίδι που οι Μυτιληνιοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, σκοράροντας δύο γκολ στα πιο κρίσιμα χρονικά σημεία, ένα στην αρχή κι ένα στο τέλος.
Ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Αιολικό να επιτίθεται υποδειγματικά αλλάζοντας συνολικά 16 πάσες, με τελικούς αποδέκτες από τα αριστερά τον Κρητικό που σέντραρε παράλληλα και τον Ποτουρίδη που με πλασέ στην κίνηση έγραψε 0-1, χωρίς καν να έχουν ακουμπήσει την μπάλα οι γηπεδούχοι! Μάλιστα ο σκόρερ δεν πανηγύρισε έντονα το γκολ, έχοντας περάσει από τη Θύελλα ως ποδοσφαιριστής παλαιότερα. Η Θύελλα πίεσε, εκμεταλλευόμενη τις δύο αναγκαστικές αλλαγές του Αιολικού μετά τους τραυματισμούς των Τάχια και Κρητικού, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 71′ με τον Ζανελάρι σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Κουμπά.
Στο 78ο λεπτό γράφτηκε ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο, όταν πέρασε στο ματς ο Φράνσις Καλόμπο, ο 15χρονος μετανάστης από το Κονγκό που βρέθηκε στη Λέσβο και από το Hot spot της Μόριας, πήρε άσυλο και πλέον ζει το όνειρο του στον Αιολικό. πάλεψε για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 84′ μετά από συστημένη σέντρα του Τζόρνταν και καταπληκτική κεφαλιά του Λαλά, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ωστόσο ο σκόρερ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με δύο κίτρινες κάρτες. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Αιολικό νικητή με 1-2 και ζωντανές τις όποιες μαθηματικές ελπίδες υπάρχουν για τη διεκδίκηση της ανόδου.
Άνετη νίκη επικράτηση με 3 – 2 του Άγιου Ιεροθέου επί του Χαραυγιακού, ενώ ισόπαλο με τέρματα 1 – 1 έληξε ο αγώνας των Αγίων Αναργύρων με τον Πανθυραϊκό . Ο Βιδάλης στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους , για να ισοφαρίσει στο 50΄ ο Γαιδαρτζής για τους νησιώτες.

12. Απόλλων Ερ. 6 (9-44)

Η επόμενη αγωνιστική (19η 17/3 15.00): Χαραυγιακός – Πανθηραϊκός, ΑΟ Χλκίς – Άγιοι Ανάργυροι, Αιολικός – Απόλλων Ερέτριας, Ηλυσιακός – Άγιος Ιερόθεος, Αιγάλεω – Κόρινθος, Θύελλα Καμαρίου – Καλλιθέα
Στον 6ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και ενώ ο πρωτοπόρος Ιάλυσος  είχε ρεπό, ο Διαγόρας Ρόδου, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, με τέρμα στο 57΄ του Χατζησάββα, επικράτησε 1- 0 του Πανηλειακού και μείωσε την διαφορά του στους – 6 βαθμούς από την κορυφή. Σαρωτικό πέρασμα μέσα από την Αμαλιάδα επί του Αστέρα , σημείωσε με 0 – 5 ( 10΄ , 20΄, 23΄. Παναγάκης, 50΄ Πρίφτης, 73΄Αγγελής) ο Πανμοβριακός, ενώ στο ντέρμπι της Ηλείας ο ΠΑΟ Βάρδας με τέρμα του Γούρμου στο 21΄ επικράτησε με 1 – 0 επί της Νίκης Τραγανού. Νίκη με το ίδιο σκορ σημείωσε ο Παναιγιάλειος με εύστοχο πέναλτι του Φουρτάδο στο 89΄ επί του Αχαρναικού.  Τέλος ισόπαλες δίχως σκορ έληξαν οι αγώνες του Παλληνιακού με τον Διαγόρα Βραχνέικων και του Φοίβου Κρεμαστής με την Θύελλα Ραφήνας.

13 Αστέρας Αμαλ. 3 (3-45)

Η επόμενη αγωνιστική (22η 17/3 15.00): Φοίβος Κρεμαστής – Διαγόρας Ρόδου, Θύελλα Ραφήνας – ΠΑΟ Βάρδας, Διαγόρας Βραχνέικων – Παναιγιάλειος,
Πανηλειακός – Αστέρας Αμαλιάδας, Πανμοβριακός – Παλληνιακός, Αχαρναϊκός – Ιάλυσος
Ρεπό: Νίκη Τραγανού
Στον 8ο  όμιλο η πρωτοπόρος Καλαμάτα με πέναλτι του Πανδώνη  στο 52΄ επικράτησε επί του ουραγού Πάμισου με 1 – 0, ενώ ο Ασπρόπυργος με δύο γρήγορα τέρματα (25΄Καραλής, 28΄Στάυρου) νίκησε με 2 – 0 τον Αμβρυσσέα Διστόμου. Ο Παναργειακός συνέτριψε με 7 – 0 τον ΑΟ Εικοσιμίας με τέρματα 3 του Μπουρλάκη (7΄, 11΄, 42΄), του Καδά στο 24΄, του Μπουντόπουλου στο 27΄ και δύο του Συρεγγέλα (74΄, 81΄). Στο Λακωνικό ντέρμπι ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε εκτός έδρας με 2 – 1 επί του ΑΟ Πελλάνας Καστορείου. Το Καταστάρι με τέρμα του Μεζίνι στο 59΄ επικράτησε επί της Ένωσης Λέρνας, ενώ στο Κρανίδι βαριά ήττα με 0 – 4 (3΄Κάρλος, 30΄- 76΄Ντελέκος, 86΄Κάραι) υπεστεί  η Ενώση Ερμιονίδας από τον ΑΟ Υπάτου. Τέλος ο Παναρκαδικός με 2 – 0 (66΄Τσιώλης, 75΄ Τρέσσας) επικράτησε στην  Τρίπολη του Μανδραϊκού.
ΑΕ Πελλάνας-Αστέρας Βλαχιώτη 1 - 2

Παναργειακός-ΑΟ Εικοσιμίας 7 - 0
Ασπρόπυργος-Αμβρυσσέας Διστόμου 2– 0
Ερμιονίδα-ΑΟ Υπάτου 0 - 4
Καλαμάτα-Πάμισος 1 – 0
ΑΟ Κατασταρίου-Ένωση Λέρνας 1 – 0
Παναρκαδικός-Μανδραϊκός 2 – 0

1. Καλαμάτα 53 (39-5)