Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Νίκησε στο 93' στη Καλαμάτα η Σπάρτη και επιασε τον Παναργειακό στο "ρετιρέ" που έμεινε στο "Χ" στη Ζάκυνθο

http://www.dokari.gr/sites/default/files/styles/large/public/article/18929_0_0_0_0_0_0.jpg?itok=02iiKuOjΜεγάλη νίκη πέτυχε η Σπάρτη με 2 – 1 μέσα στη Καλαμάτα , επί της «Μαύρης Θύελλας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο 3ο  όμιλο της Γ΄ Εθνικής και ισοβάθμησε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Παναργειακό μετά το ισόπαλο 2 -  2 που απέσπασε στη Ζάκυνθο  με τον Α.Ο. Λεβάντε.
Ο αγώνας της Καλαμάτας, ήταν επεισοδιακός καθώς  σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο ολιγόλεπτη διακοπή καθώς οπαδοί της γηπεδούχου δύο φορές πέταξαν  κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο.

Στο σκορ  προηγήθηκε η Καλαμάτα με σουτ  του Τορεζάνι  από το σημείο του πέναλτι, στο 5΄   Η Σπάρτη  ισοφάρισε στο 14'!   με φοβερό γυριστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή  του Ηλιόπουλου! Και στις καθυστερήσεις του  αγώνα (93΄) ο Γκαλίτσιος σημειώνει  το τελικό 1-2 για την ομάδα της Λακωνίας
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Παλιούρας, Γαλανόπουλος, Καλαγκάνης, Λένγκα, Τσιμικλής, Ρήγας, Νινιός, Αθανασόπουλος (48΄Αγγελόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Τορεζάνι, Κερμενίδης.( 82΄ Κολημήτρας)
ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ: Κραβαρίτης, Σιώπης (15΄α.α. Χαλίλι.) , Δημολιός, Γκαλίτσιος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονομόπουλος, Ραχήμ (61 Καλογέρης) , Μπιταξής, Αναστασόπουλος, Τάντιτς (74’ Ανασστασάκος), Ηλιόπουλος
Κατά άλλα  στο ηλειακό ντέρμπι η  Δόξα Νέας Μανωλάδας επικράτησε 2 -  1 του ΠΑΟ Βάρδας με δύο τέρματα του Γούρμου,  ενώ  στα Ψαχνά ο τοπικός Ηρακλής επικράτησε του Βύζαντα Μεγάρων με 4 – 0. Ισόπαλοι  με τέρματα 2 -  2 έληξε ο αγώνας, Κανάρη Νένητων  – Αιολικού, στη Χίο, ενώ τέλος ι δίχως σκορ τελείωσαν οι αγωνες Παναρκαδικού – ‘Ενωσης Ερμιονίδας, στη Τρίπολη και   Χαλκίδας – ΠΑΟ Λουτρακίου στη Χαλκίδα.