Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

Ξύπνησε στο β' μέρος ο Ολυμπιακός και νίκησε την Ξάνθη

Καθάρισε στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός, 4άρες από Καλλονή, Κέρκυρα
 Ανεβάζοντας "στροφές" στο β' ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Ξάνθη στο άδειο "Γ. Καραϊσκάκης", για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ντομίνγκες (57') και Αφελάι (69'). Τη γνωστή... δυσκαμψία εμφάνισε ο Ολυμπιακός στο α' ημίχρονο. Μια ομάδα χωρίς ουσία στο παιχνίδι της, χωρίς ένα σαφές πλάνο, χωρίς έναν καθαρό τρόπο ανάπτυξης, διατηρούσε την κατοχή, αλλά αδυνατούσε να μπει στην περιοχή του αντιπάλου και να γίνει απειλητική. Είναι ενδεικτικό πως σε όλο το 45λεπτο, είχε μόνο μια καλή στιγμή κι αυτή από εκτέλεση φάουλ του Τσόρι Ντομίνγκες στο 31', που έδιωξε με δυσκολία ο Κυριακίδης. Αντίθετα, στο β' ημίχρονο μπήκε πιο ορμητικός και στο 57' άνοιξε το σκορ, όταν ο Ντοσεβί έφυγε από δεξιά, γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Τσόρι από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Στο 68' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Καπετάνο να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά και τον Ρομπέρτο σε ετοιμότητα και να αποκρούει και στο επόμενο λεπτό, ο Αφελάι "έκλεψε" την μπάλα από τον Καρυπίδη, προχώρησε μόνος του και με πλασέ έκανε το 2-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το ματς κύλησε χωρίς κάτι το σημαντικό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς (83' Εντιγκά), Κασάμι, Ντοσεβί (75' Φορτούνης), Αφελάι, Ντομίνγκες, Χάρα (75' Μπενίτες).
ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γκομσί, Μπέρτος (53' Μπαξεβανίδης), Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (60' Βασιλακάκης), Κλέιτον, Καπετάνος (73' Ράνος), Καρυπίδης.
Στα Γιάννενα ο ΠΑΣ αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ με τον Παναιτωλικό (ΠΑΣ-Παναιτωλικός 0-0), ενώ το ίδιο σκορ είχαμε και στη Νέα Σμύρνη (Πανιώνιος - Πλατανιάς 0-0).

Εύκολες νίκες με το ίδιο σκορ για την Καλλονή επί της Βέροιας (Καλλονή- Βέροια 4-1) και για την Κέρκυρα επί του ΟΦΗ (Κέρκυρα - ΟΦΗ 4-1).

Ο Λεβαδειακός θα πάρει «ξεκούραστα» τρεις βαθμούς, καθώς ο αγώνας με την υποβιβασθείσα Νίκη Βόλου δεν θα διεξαχθεί.