Πέμπτη 29 Μαΐου 2014

Του έκλεισε το σπίτι! Μια ανάσα απ΄το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 69-64 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 64-69
Καλύτερος και πιο συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 69-64 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και έχει την ευκαιρία την Κυριακή στο ΣΕΦ να πανηγυρίσει το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Πρώτο διπλό των “ερυθρόλευκων” στο ΟΑΚΑ μετά από 25 ματς. Κορυφαίοι Πρίντεζης και Πέτγουεϊ για τους νικητές.
Οι παίκτες του Γιωργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ με... φόρα από την άνετη επικράτηση του στον δεύτερο τελικό και κατάφερε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό του. Αυτό ειχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-4 στα πρώτα 5 λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 13-14.
Η ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου και τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγουν ξανά φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο 16΄ (22-33).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πράσινοι” βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα παρέμενε στην επίθεση καθώς Διαμαντίδης και Λάσμε δεν είχαν βοήθειες απ΄τους υπόλοιπους.
Ο Ολυμπιακός τιμωρούσε με τρίποντα τον Παναθηναϊκό για την κλειστή άμυνα στην ρακέτα και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +16 (40-56).
Ο Παναθηναϊκός όμως δεν παραδόθηκε και αφού εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι Πειραιώτες συμπλήρωσαν πολύ γρήγορα τα 5 ομαδικά φάουλ, άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός ουσιαστικά κάθισε πάνω στην διαφορά και έπαιζε με το χρονόμετρο δοκιμάζοντας σουτ τριών πόντων στο τέλος του χρόνου.
Οι “πράσινοι” έφτασαν ακόμα και στο -2 (62-64) 1.34'' πριν το τέλος του αγώνα. Στα 58'' πριν το τέλος ο Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα, ενώ ο Σπανούλης έγραψε το 62-66 στα 44'' με λέι απ κρίνοντα οριστικά το ματς υπέρ της ομάδας του.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69

Παναθηναϊκός (Φ. Αλβέρτης): Μπράμος 6 (2), Φώτσης 2, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 18 (2), Γκιστ 8, Ματσιούλις 8, Ράιτ 4
Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12 (2), Ντάνστον 6, Σπανούλης 14 (1), Περπέρογλου 2, Κόλινς 4, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 8 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 8 (2).