Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Ένταση στη Καλαμάτα - Η Κόρινθος αντί για 2 - 2 έχασε 2 - 1 από τον Μεσσηνιακό

Η Κόρινθος γνώρισε την ήττα στην Καλαμάτα όπου έχασε 2 - 1 από τον Μεσσηνιακό στον αγώνα - αυλαία  της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Γ  Εθνικής κατηγορίας. Άρχισε
στις 13:00, και ο λόγος δεν ήταν άλλος από την αδυναμία της Αστυνομίας να καλύψει και τα δύο παιχνίδια, καθώς σήμερα (15:00) παίζει εντός έδρας και η Καλαμάτα με τον Αστέρα Αμαλιάδας/Πανόπουλο. Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούν στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα 250 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον αγώνα , μεταξύ των οποίων και 20-30  οπαδοί της Κορίνθου
 Ο Μεσσηνιακός προηγείθηκε στο 9΄ με τον Τσουλάκο όταν  σε σέντρα σουτ που εξαπέλυσε προς την εστία του Φίλη, παρενέβει ο Βιτάλι δεν βρήκε τη μπάλα, ο πορτιέρο της Κορίνθου ξεγελάστηκε και κατέληξε στα δίχτυα.
Στο 22΄ ο  Μεσσηνιακός παρά την λασπομαχία πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν σε σέντρα του Ταχματζίδη, στη τροχιά της μπάλας πετάχτηκε ο Χελάς, την έστελε στα δίχτυα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ απο τον επόπτη Τριανατφύλλου.
Στο 38΄ και πάλι  ο Τσουλάκος με κεφαλιά  σε φάση διαρκείας στα καρέ της Κορίνθου ζευγάρωσε τα τέρματα του Μεσσηνιακού, ενώ 6 λεπτά αργότερα ο σκόρερ αποχώρησε τραυματισμένος,
Οι δυο ομάδες λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών που επικρταούσαν στο α΄μέρος, εμφανίσθηκαν στην επανάληψη με νέες εμφανίσεις
Η Κόρινθος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 53΄ μείωσε το σκορ σε 2-1 όταν ο Κουλός έπιασε  σουτ κεραυνό έξω απο την περιοχή του Μεσσηνιακού και έστελει τη μπάλα να καρφωθεί στο Γ΄της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει γκολκίπερ  Κυριακόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα η Κόρινθος, έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση , όταν η μπάλα γλίστρησε απο τα χέρια του τερματοφύλακα Κυριακόπουλου, αλλά ο Καφαντάρης ολιγώρησε...
 Ο αγώνας έληξε με ένταση καθώς στο 89΄ η Κόρινθος τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς, ο Γκεοργκίεφ  έριξε αγκωνιά στο Νινιό των γηπεδούχων και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα. Η ένταση μεταφέρθηκε στους δυο πάγκους και στην κερκίδα, αλλά με την επέμβαση των ποιό ψύχραιμων δεν θόθηκε συνέχεια. ενώ οι οπαδοί του Μεσσηνιακού κατηγορούν τον τεχνικό της Κορίνθου κ. Μαγκαφίνηγιά προκλητική συμπεριφορά.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Νινιός, Δασκαλάκης, Κουρεντζής, Μπαστακός, Σπανός, Αργυρόπουλος, Ταχματζίδης (57΄Τσουκάλης) , Βιτάλι (75΄ Μερκούρης), Τσουλάκος ( 44΄ Κουκούτσης), Χελάς.
ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Κόντης, Κούλος, Φίλης, Τσορμπατζίδης, Μανιάτης (77 Λούβρης), Σπυρόπουλος, Χαρίτος, Τσίτσι, Καφαντάρης, Κερμενίδης, Γκεοργκίεφ