Τετάρτη 15 Μαΐου 2013

Δραματική νίκη για Ολυμπιακό Βόλου στη Ριζούπολη

Ροντέο στην κορυφή, οργή λαού και ντου στη Λάρισα (pics)
Ο Ολυμπιακός Βόλου με κοντινή κεφαλιά του Ογκουνσότο ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, 1-0, με τους γηπεδούχους να αστοχούν με τον Κατσίκη σε πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία αγωνιστική που σημαδεύτηκε από την εισβολή οπαδών της Λάρισας στον εντός έδρας αγώνα με τον Βύζαντα Μεγάρων.
 Η ομάδα του Βόλου  έτσι διατηρήθηκε ζωντανή στη «μάχη» της ανόδου, καθώς όλα είναι στο χέρι της από τη στιγμή που αντιμετωπίζει και τον Ηρακλή σε δύο αγωνιστικές.
Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και στο πρώτο μέρος, υπήρξε μόλις μία σημαντική ευκαιρία, αυτή του Μανιά στο 44’ που σε τετ α τετ αστόχησε. Στην επανάληψη στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ογκουνσότο και η παρουσία του ήταν αρκετή.
Αυτό γιατί στο 68’ με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
Στο 94’ ο Γιενγκά αποβλήθηκε για το Βόλο, για να κερδίσουν πέναλτι στο 96’ οι γηπεδούχοι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κατσίκης ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ και έχασε έτσι την ευκαιρία να δώσει το βαθμό στην ομάδα του.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμαντής, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Ρόβας (86’ Κύργιας), Κατσίκης, Καμαρά, Τσεμπερίδης (71’ Καραμαλίκης), Φαρινόλα (69’ Τσιλιγκίρης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:  Γκίτκος, Καρράς (87' Πετκάκης), Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Κωστούλας, Πινδώνης, Ολίσε (80' Γκότοβος), Μπρέσκα, Γενγκά, Στογιάνοφ, Σολάκης (57' Oγκουνσότο).