Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2013

Δύο...(χ)αμένοι στην Κέρκυρα – Βαθμό με δέκα ο Άρης

Σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία του “τελικού”, Κέρκυρα και Άρης ήρθαν ισόπαλοι (2-2) στο νησί των Φαιάκων και... συνέχισαν να “βράζουν” στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 15' με το δοκάρι του Λεόν, αλλά οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με την κεφαλιά του Γιαννίτση (17'). Η κρισιμότητα του αγώνα “ώθησε” την Κέρκυρα να... αντεπιτεθεί και να φτάσει στην ισοφάριση στο 24' με την κεφαλιά του Κυβελίδη.
Οι Φαίακες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και πέτυχαν την ανατροπή του σκορ στο 53', με τον Κυβελίδη να σκοράρει δις στην πρώτη του εμφάνιση με τους νησιώτες. Στο 75' ο Άρης συνέχισε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπαστεριανού (αποβλήθηκε και ο προπονητής της Κέρκυρας για διαμαρτυρία), αλλά στα αμέσως επόμενα λεπτά κατάφερε να φτάσει στο 2-2 εκμεταλλευόμενος την έλλειψη συγκέντρωσης στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων.
Τον βαθμό στους “κίτρινους”, για τους οποίους έκαναν ντεμπούτο οι Τάτος και Διαμαντάκος, έδωσε ο Καραγιάννης στο 79’ με κοντινή προβολή έπειτα από ωραία κούρσα του Τάτου από τα δεξιά.Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Άρης έπιασε τον Πλατανιά στην 13η θέση, αφήνοντας την Κέρκυρα στον πάτο της βαθμολογίας
Κέρκυρα (Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Πετρούσης, Αγρίτης, Λεόν, Έντερ, Τσουμάνης, Γκέσιος, Στάμου, Κυβελίδης, Αθανασίου
Άρης (Αλκαράθ): Βελλίδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Τάτος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας (60’ Καραγιάννης), Μαργαρίτης (60’ Ρένια), Ζαραδούκας, Διαμαντάκος (65’ Τριανταφυλλάκος), Κοέλιο