Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2010

Στο 87΄ έχασε ο Αστέρας Δερβενίου στην Κόρινθο από τον Ισθμιακό

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ο Αστέρας Δερβενίου αν και προηγείτο μέχρι το 82’ τελικά ηττήθηκε στο γήπεδο του Συνοικισμού Κορίνθου στο 87’ από τον Ισθμιακό με σκορ 2 – 1
Στο 38’, ο Καραβάς με μακρινή πάσα βρήκε δεξιά στην πλάτη της άμυνας, των γηπεδούχων τον Πιλιαφά ο οποίος με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία νίκησε τον τερματοφύλακα Νικολού, ανοίγοντας το σκορ για τον Αστέρα. ο οποίος μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων
Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, αλλά σιγά-σιγά οι παίκτες του Ισθμιακού κέρδιζαν τις μάχες στο κέντρο του γηπέδου, χωρίς όμως η άμυνα του Αστέρα να ανησυχεί ιδιαίτερα. Οι αλλαγές παικτών και το στήσιμο της ομάδας που έκανε ο προπονητής του Αστέρα κ. Καρυώτης δεν άλλαξαν την εικόνα του αγώνα.
ΟΙσθμιακός, χωρίς να είναι αισθητά καλύτερος, έδειξε μεγάλη αγωνιστικότητα και κυνήγησε την ανατροπή. Ο προπονητής του, αφού έχανε, δούλεψε την ομάδα του και στο τέλος δικαιώθηκε. Στο 82’ ο Γκικόπουλος βρέθηκε αμαρκάριστος από δεξιά, μιας και οι επιθετικοί συμπαίκτες του είχαν παρασύρει την άμυνα του Αστέρα μέσα στην περιοχή της και σουτάροντας, όχι ιδιαίτερα δυνατά, στην απέναντι γωνία ισοφάρισε. Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο αγώνα με εκπληκτικό ρυθμό. Στο 84’ Ο Πιλιαφάς χάνει τετ-α-τετ από πλάγια δεξιά μιας και ο Νικολού τον έκλεισε σωστά. Στο 86’ ο Ζώης αποκρούει από κοντά σουτ του Κούτρα, η μπάλα κτυπά στο κάθετο δεξί δοκάρι και ο Βορινιώτης την απομακρύνει πάνω από τη γραμμή του τέρματος. Στο 87’ και πάλι ο Κούτρας “τσιμπάει” την μπάλα προ του Ρούτση και πετυχαίνει στο 2 - 1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 88’ o Βορινιώτης πιάνει ανενόχλητος κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και η μπάλα φεύγει ξυστά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του εμβρόντητου Νικολού.
Τελικά ο Αστέρας έχασε έναν αγώνα που το δικαιότερο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία σε λεπτομέρειες, αλλά όμως και οι περισσότεροι “πρωτοκλασάτοι” παίκτες του δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Αποδείχτηκε ότι η αρχή να είναι πάντα δύσκολη.
Ο διαιτητής Καρσιώτης κα οι βοηθοί του Τριαντάφυλλος και Σάνος ήσαν καλοί.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ζώης, Γώγος (67’ Γερμάνοφ), Μετεβελής (67’ Ψυχογιός), Ρούτσης, Βορινιώτης, Ντιαλλό, Ζήσης, Καραβάς, Πιλιαφάς, Τσιπάς, Δάνης