Κυριακή 30 Απριλίου 2017

Ο Απόλλων "έκλεψε" βαθμό από τον ΟΦΗ, 1-1 στο "Γεντί Κουλέ"

ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 1-1
Mε το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Απόλλωνα Σμύρνης ξεκίνησε, το απόγευμα του Σαββάτου, η 28η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League.
Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε κοντά στο να υποχρεώσει την "Ελαφρά Ταξιαρχία" στην πρώτη της ήττα για εφέτος, αλλά η αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ" ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1).

Ο Απόλλων Σμύρνης, αν και βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Μάνου στο 54΄,  κατάφερε να βρει την «απάντηση» και να φύγει αήττητος από το «Βαρδινογιάννειο» και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογία, άσχετα με το τι θα κάνει αύριο η Λαμία στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αχαρναϊκό.
Το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, πέτυχε στο 84΄ ο Σιατραβάνης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι,το οποίο κέρδισε ο Αλμπάνης...
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση του Παπαδόπουλου, με τα ριπλέι να μην δικαιώνουν το διαιτητή.
Το ματς διεκόπη για τουλάχιστον πέντε λεπτά, αφού οι οπαδοί του ΟΦΗ πέταξαν αντικείμενα στον επόπτη. Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν παράγοντες του ΟΦΗ, αστυνομικές δυνάμεις, ακόμα και ο προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος λειτούργησε "πυροσβεστικά". Τελικά κρατήθηκαν τουλάχιστον δέκα λεπτά καθυστερήσεων, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι τέλους
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΟΦΗ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Βουό και του Βαλλιάνου αλλά ο Χιώτης κράτησε την ισοπαλία για την «ελαφρά ταξιαρχεία».
ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κομεσίδης, Παντίδος, Νάστος, Μπόατενγκ (75′ Μητρόπουλος), Χαντί (90′ Όγκμποε), Μάνος, Μιλοσάβλιεβ (65′ Πάγκαλος), Βουό.
Απόλλων Σμύρνης (Α. Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος (62′ Αλμπάνης), Δεληζήσης, Ντάσιος, Ρομάνο (90+1′ Τσιάρας), Σιατραβάνης (90+9′ Κύργιας), Βαλεριάνος, Κονέ, Πετρόπουλος, Μπαρτολίνι, Ομπόντο.