Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015

«Κλείδωσε» την πρωτιά, ντεμπούτο για τον Σον Τζέιμ.ς ΛΙΜΟΖ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 67-76

«Κλείδωσε» την πρωτιά, ντεμπούτο για τον Σον Τζέιμς
Την πρώτη θέση του Β' ομίλου εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο πλαίσιο της 9ης (και προτελευταίας) αγωνιστικής της Α' φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας, επικράτησε (76-67) της αποκλεισμένης Λιμόζ στην Γαλλία
Οι πρωταθλητές, που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τους Λοτζέσκι και Σπανούλη διεύρυναν το ρεκόρ τους στο 8-1. Κορυφαίοι Πρίντεζης και Μάντζαρης, ενώ το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, πραγματοποίησε ο Σον Τζέιμς. Ο Αμερικανός σέντερ, αγωνίστηκε για 2:23 λεπτά (μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν όλα είχαν κριθεί), στα οποία είχε ένα άστοχο δίποντο, αλλά και 1 ριμπάουντ
Οι ερυθρόλευκοι, ήταν σοβαροί, μεστοί και ουσιαστικοί και απλά επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους απέναντι στην χειρότερη άμυνα της Ευρωλίγκας.
Με σωστό και υπομονετικό passing game (11 ασίστ στο α' μέρος) και ηγέτες στην επίθεση τους Πρίντεζη και Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή μια διαφορά πολύτιμη διαφορά (10-17, 27-40), πηγαίνοντας στο ημίχρονο με «αέρα» 10 πόντων (36-46). Σκορ που διαμορφώθηκε με… τρελό τρίποντο του Σαφάρτζικ στην εκπνοή από το κέντρο του γηπέδου!
Ο Ολυμπιακός έβαλε βάσεις νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες διατήρησαν την επιθετική τους αποτελεσματικότητα στα ίδια επίπεδα με τα δύο πρώτα, ωστόσο ο τομέας που βελτιώθηκαν αισθητά ήταν η άμυνα. Δέχθηκαν μόλις 12 πόντους, την ώρα που επιθετικά οι λύσεις έρχονταν από… παντού για τον πρωταθλητή Ελλάδας. Ετσι εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +17 (48-65 στο 30'), με την τελευταία περίοδο να αποκτά ουσιαστικά διαδικαστική σημασία.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά ακόμη και στο +20 (50-70), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ρίχνει στο παρκέ και τον νεοαποκτηθέντα Σοντ Τζέιμς, αλλά και τον νεαρό Μουράτο.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-46, 48-65, 67-76
Λιμόζ: Σαφάρτζικ 5, Βολκιετσόφσκι 2, Ντάνιελς 10, Γκέιτενς 8, Βέστερμαν 14, Πέιν 2, Καμαρά 6, Μπουνγκού 2, Τραορέ 14, Ζερμπό 4.
Ολυμπιακός: Τζέιμς, Χάντερ 6 (4ρ), Παπαπέτρου 11 (4ρ), Στρόμπερι 9, Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Μουράτος, Πρίντεζης 13 (5/8 σουτ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (3ασ), Χάκετ 9, Αθηναίου 8 (2/5 τρίποντα).