Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2015

Ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής Πανσολυγειακός και Ισθμιακός, Σημαντική εκτός έδρας νίκη ο Ηρακλής Ξυλοκάστρου

Χωρίς νικητή με τέρματα 2 -  2 έληξε  το ντέρμπι κορυφής στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας Κορινθίας,  ανάμεσα στους 2 πρωτοπόρους Πανσολυγειακό και Ισθμιακό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.
Σε ενδιαφέροντα  αγώνα ο Ηρακλή Ξυλοκάστρου  νίκησε με 2 – 0 εκτός έδρας τον Άγιο Γεώργιο  Στο 81ο λεπτό ο Κώστας Καλύβας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0 - 1 και στο 91' ο Γρηγόρης Γρηγορίου που είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, ύστερα από την πάσα του Μιχάλη Καφαντάρη μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, έγραψε το 0 -2 με όμορφο γυριστό πλασέ. Να σημειώσουμε ότι ο Γρηγόρης Γρηγορίου στην επανεμφάνιση του σε αγώνα πρωταθλήματος ποδοσφαίρου ύστερα από 7 ολόκληρα χρόνια χρίστηκε σκόρερ.
Με το ευρύ 5 – 1 επεβλήθησαν  οι Άγιοι Θεόδωρου επί του ΑΟ Σπαθοβουνίου  ενώ στον Άσσο η Προοδευτική Περιγιαλίου επικράτησε με 1 - 0 επί της Κλένιας.
 Στο γήπεδο του Σολομού ο ΠΑΟ Κουταλά επικράτησε με 2 -  1 επί της Θύελλα Κάτω Διμηνιού.  Στους αγώνες της ουράς ο Σαρωνικός Γαλατακίου έχασε 0 -3  από τον Άρη Αρχαίας Κορίνθου και τα Ταρσινά ΄97  έχασαν 0 -  1 από την Πρόοδο Αγίου Βασιλείου.