Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Με ανατροπή η Ξάνθη 3 - 1 τον Παναιτωλικό , Νίκη στις καθυστερήσεις για τον ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ είχε δοκάρια, αλλά και...υπομονή στη νίκη επί του ΠανθρακικούΣτην Ξάνθη, η ομώνυμη ομάδα  αφού είδε τον Παναιτωλικό να προηγείται, κατάφερε να το «γυρίσει» 3-1  στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.
Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 9΄ με τον Μαρκόβσκι, αλλά δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ από τον Ντιμιτρόφ (16΄) και τον Παπαστεριανό (71΄) και ένα πέναλτι του Ερέα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν το πολύτιμο «τρίποντο» στους «ακρίτες».

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες στο 78΄.
SKODA ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο (65΄ Κρίστοφερ), Παπαστεριανός, Ερέα, Φλίσκας, Φάρκας, Καπετάνος (87΄ Ράνος), Ντιμιτρόφ (58΄ Νιέτο)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
(Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος (84΄ Βασιλείου), Κέβιν, Κούσας, Βιγιαφάνιες, Κάπελ (73΄ Ρουσκουγέδα), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας

Στα Γιάννενα, ο ΠΑΣ δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στον αισθητά βελτιωμένο Πανθρακικό με γκολ του Μιχαήλ στο 67΄ και του Ίλιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» είχε τρία δοκάρια σε κεφαλιά του Ίλιτς στο 12΄, ένα δεύτερο στο 40΄  σε πέναλτι του Τσάβες και στο 64΄ είχε τρίτο δοκάρι, σε κεφαλιά του Μιχαήλ. αλλά τελικά βρήκε τον τρόπο να πάρει την τρίτη φετινή του νίκη (πρώτη μετά από τέσσερα ματς) και να ανέβει στους 11 βαθμούς. Παραμένει χωρίς νίκη και με μόλις τρεις βαθμούς η ομάδα της Κομοτηνής, που μοιάζει δύσκολο να αντιστρέψει την εις βάρος της διαμορφωθείσα κατάσταση.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Μανιάς (82΄ Γιάκος), Κοζορώνης, Ακόστα (90΄ Σαπαλίδης), Τσουκαλάς (90+2΄ Σκόνδρας), Ίλιτς, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Τσάβες, Καρανίκας
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
(Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Ιγκορ (60΄ Ροτζέριο), Λαδάκης (80΄ Νικόλτσης), Μεχία, Σερφά, Ντιγκινί, Παπαγεωργίου, Χασομέρης, Μελίσσης, Χαβίτο (46΄ Μπαϊκαρά)

Η αυλαία θα πέσει τη Δευτέρα με το παιχνίδι μεταξύ του Ηρακλή του Ατρομήτου στο Καυτανζόγλειο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής: