Δευτέρα 3 Αυγούστου 2015

Eurobasket U18: "Κάρφωσε" χρυσάφι η Ελλαδάρα! Πρωταθλήτρια Ευρώπης! νίκη με 64-61 επί της Τουρκίας

Eurobasket U18: `Κάρφωσε` χρυσάφι η Ελλαδάρα! Πρωταθλήτρια Ευρώπης!
Πόσο τεράστιες ψυχάρες είναι οι παίκτες αυτής της ομάδας; Οι παίκτες της πρωταθλήτριας Ευρώπης! Η Εθνική Εφήβων «γύρισε» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και με εξαιρετική άμυνα και τους... απίστευτους πόντους που πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 64-61 επί της Τουρκίας! ΕΛΛΑΔΑΡΑ!
Στο πρώτο ημίχρονο τίποτε δεν λειτουργούσε καλά για την ομάδα του Παπαθεοδώρου, σε αντίθεση με τις επιθετικές και αμυντικές προσπάθειες της Τουρκίας...

Η Τουρκία κατάφερε να προηγείται στο 6ο λεπτό με 9-10 και τότε μπλόκαρε επιθετικά η Ελλάδα. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει πολύ η διαφορά, η οποία μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου είχε φτάσει στο +12 για την ομάδα της γειτονικής χώρας.

Στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ελληνικής ομάδας είχε πολλά κενά και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη της, οι Τούρκοι μπορούσαν να διατηρήσουν τη διαφορά. Οι Τούρκοι είχαν απίστευτη ψυχολογία και ο Φουρκάν Κορκμάζ... έστελνε με κάθε τρόπο την μπάλα στο διχτάκι.

Ομως, αυτό δεν συνεχίστηκε για πολύ... Μετά το ημίχρονο μια άλλη Ελλάδα μπήκε στο παρκέ. Δυναμική και συγκεντρωμένη άρχισε να μειώνει την διαφορά, να εκνευρίζει τους Τούρκους και να... στέλνει τα λάθη στην απέναντι πλευρά. Με ένα σερί 10 πόντων, η Ελλάδα μείωσε σε 35-39 και το ματς πήρε «φωτιά»! Ωστόσο, οι Τούρκοι δεν έχασαν πλήρως την ευστοχία τους και έμεναν μπροστά στο σκορ στο γ' δεκάλεπτο (41-48).

Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε γκραν γκινιόλ... Την τρομερή δουλειά του Χαραλαμπόπουλο ενίσχυσε με την απίστευτη παρουσία του σε άμυνα και επίθεση ο Παπαγιάννης! Μείωσε στο -3 (45-48) στο 32ο λεπτό και ο Μιλεντίγιεβιτς με τρίποντο να ισοφάρισε σε 48-48 στο αμέσως επόμενο λεπτό!
Η στιγμή που θα έπαιρνε «κεφάλι» στο σκορ η Ελλάδα, πλησίαζε. Εγινε το 57-54 με τρίποντα του Σκουλίδα και του Μιλεντίγιεβιτς. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 57-57 στο 38ο λεπτό, αλλά ο Παπαγιάννης... κάρφωσε χρυσάφι (59-57). Απέμεναν 17 δεύτερα για τη λήξη του μεγάλου τελικού και ο Χαραλαμπόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 61-57... Ωστόσο, το «θρίλερ» δεν είχε τελειώσει! Οι Τούρκοι μείωσαν με 2/2 βολές σε 62-61 και έμεναν έξι δραματικά δεύτερα… Ο Χαραλαμπόπουλος εβγαλε... τα τελευταία κάστανα από τη "φωτια"!  Με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 64-61! Αμέσως μετά ο Κορκμάζ αστόχησε σε 2 βολές στην εκπνοή! Και τέλος! Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ελλάδα!

Δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Μιλεντίγεβιτς 8 (2), Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8 (2τρ, 6 ριμπ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6 (1), Παπαγιάννης 12 (15 ριμπ., 3 τάπες), Χαραλαμπόπουλος 23 (2τρ, 8 ριμπ., 4 ασίστ).
Τουρκία (Ντερίν): Αλ 10, Οντσέλ, Τασκιράν 12, Ουλκέρ 13, Κορκμάζ 15, Ντουρμάζ 3, Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2.