Τρίτη 5 Μαΐου 2015

Προβληματική “τριάρα” για ΑΕΚ - Ο Αραβίδης “καθάρισε” την Παναχαϊκή

Προβληματική “τριάρα” για ΑΕΚ - Ο Αραβίδης “καθάρισε” την ΠαναχαϊκήΤην πρώτη της νίκη στη φάση των πλέι οφ ανόδου στη Superleague πήρε η ΑΕΚ, που επικράτησε δύσκολα της Παναχαϊκής (3-0) στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ –Δυο γκολ πέτυχε ο Αραβίδης

Η ΑΕΚ προβλημάτισε και στην δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου της Football League, αλλά με δυο γκολ του Αραβίδη ξεπέρασε το εμπόδιο της Παναχαϊκής στο άδειο ΟΑΚΑ και πήρε την πρώτη της νίκη στο μίνι πρωτάθλημα. Αντίθετα, αν κι ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους, οι Αχαιοί έφυγαν με άδεια χέρια απ' την έδρα της Ένωσης και δεν φαίνεται να προλαβαίνουν τους πρωτοπόρους, στην κούρσα της ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους “κιτρινόμαυρους”, αφού μόλις στο 4' άνοιξαν το σκορ. Ο Κάργας ανέτρεψε τον Πλατέλλα και ο Αραβίδης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα. Η εικόνα της Ένωσης όμως δεν ήταν το ίδιο καλή στη συνέχεια, αφού φάνηκε να.. κάθεται στο 1-0 και να μην προσπαθεί να φτιάξει κάποια τελική προσπάθεια (ο Μπαρμπόσα δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, παίζοντας σαν αντι-Μάνταλος).

Μάλιστα, η Παναχαϊκή ήταν αυτή που δειλά δειλά πλησίασε της εστία των γηπεδούχων (έδειξαν να έχουν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία) και στο 31' έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Μαρουκάκη να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Ανέστη, που έδιωξε με τα πόδια!

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου είχαν μεγάλο ενδιαφέρον, με τον Πλατέλλα να σουτάρει μόλις άουτ στο 45' και τους Αχαιούς να “αγγίζουν” το 1-1, με την προσπάθεια του Μπουντόπουλου να αλλοιώνεται από τον Ανέστη και να σταματά στο κάθετο δοκάρι

Παρόλο που η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη της επανάληψης με τον Κρισάντους (48'), η Παναχαϊκή ήταν αυτή που έδειχνε πιο επιθετική και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την προβληματική εικόνα που είχαν οι γηπεδούχοι. Όλα αυτά μέχρι το 68', όταν ο Αραβίδης έκανε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το τέρμα αυτό έκρινε και την αναμέτρηση, αφού οι Αχαιοί δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό στη συνέχεια, αντίθετα με την Ένωση που έχασε καλές ευκαιρίες για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με το υπέροχο σουτ του Μπακάκη. Έτσι, η ΑΕΚ με αυτή της τη νίκη παρέμεινε στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ, με τον Ηρακλή να είναι ισόβαθμος

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου (88’ Φαγέ), Πλατέλλας (83’ Λαμπρόπουλος), Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους

Στον πάγκο: Βούρας, Ντούνης, Ζόριτς, Ρόβας, Σοϊλέδης

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Άλμπι, Κάργας, Αναστασόπουλος, Γκαντιάγκα (78’ Χαρτσιάς), Στεργίδης (75’ Κυβελίδης), Χοτζάλι (46’ Χούσα), Μπουντόπουλος, Μαρουκάκης

Στον πάγκο: Δήμιζας, Μασούρας, Κορέτα, Φουρλάνος

Διαιτητής: Γιώργος Λιαχούδης