Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

Κυπελλούχος στο βόλεϊ για 5η συνεχόμενη φορά ο Ολυμπιακός - Κέρδισε 3-0 σετ τον ΠΑΟ

Κυπελλούχος στο βόλεϊ για 5η συνεχόμενη φορά ο Ολυμπιακός
 Για 5η σερί χρονιά η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στον τελικό του φάιναλ φορ του Αγρινίου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού Στον τελικό δεν είχαν πρόβλημα και νίκησαν 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-22) τον ΠΑΟ, πετυχαίνοντας κάτι πρωτόγνωρο για το γυναικείο βόλεϊ. Διότι πήραν το 5ο σερί κύπελλο Ελλάδας, κάτι που δεν έχει πετύχει καμία άλλη ομάδα στην ιστορία. Κι έστειλαν μήνυμα σε όλους για τη συνέχεια πως σε μερικές εβδομάδες η κούπα αυτή θα αποκτήσει... παρέα. Διότι και το πρωτάθλημα θα πάει στο Λιμάνι με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν σε ένα ακόμα νταμπλ.

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τις «ερυθρόλευκες», ειδικά σε ό,τι αφορά το σημείο ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Διάστημα που έγιναν πολλά λάθη, αυτά έδιναν εύκολους πόντους στον ΠΑΟ που προηγήθηκε με 8-5. Αλλά η συνέχεια ανήκε στις πρωταθλήτριες Ελλάδας που ανέβασαν στροφές. Με ένα σερί, βελτιωμένες στο μπλοκ, με σωστές επιλογές στην επίθεση και με τη Χριστοδούλου να μοιράζει σωστά το παιχνίδι, το σκορ έγινε 13-16 και λίγο αργότερα 13-20. Μια μικρή χαλάρωση είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί το σκορ από τις «πράσινες» σε 18-20. Εκεί, όμως, έγιναν σωστές επιλογές, με την Μπραμπόροβα να σηκώνει το... βάρος των επιθέσεων και να δίνει το σετ στον Θρύλο (25-21).
Σε ό,τι αφορά το δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 6-2, αλλά εκεί τα πράγματα δεν λειτούργησαν σωστά. Τα λάθη που έγιναν, τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση, είχαν ως αποτέλεσμα να περάσει προσωρινά ο ΠΑΟ μπροστά στο σκορ (8-7). Όμως οι «ερυθρόλευκες» ήξεραν ότι είναι η καλύτερη ομάδα και το επιβεβαίωσαν για μια ακόμα φορά. Αρκετοί άσσοι σε εκείνο το σημείο, το μπλοκ βελτιώθηκε ξανά με τη διαφορά να φτάνει στο 19-13 (+6). Οι «πράσινες» μείωσαν έως το 17-21, αλλά εκεί το σετ είχε ξεκαθαρίσει. Απλά στο 17-24 ο Ολυμπιακός έχασε δύο σετ μπολ πριν γίνει το 25-19 για τον Θρύλο.
Στο τρίτο σετ ο Θρύλος έδειξε για μια ακόμα φορά ότι και η καλύτερη ομάδα είναι και η πιο «γεμάτη». Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ. Ό,τι κι αν προσπαθούσαν να κάνουν οι παίκτριες του ΠΑΟ, δεν είχε αποτέλεσμα. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητες. Προηγήθηκαν 8-2, με τη διαφορά να φτάνει και στο 10-2 που ήταν η μεγαλύτερη (+8) για τις κυπελλούχες ως εκείνο το σημείο, αφού έφτασε και το +9 (14-5)!
Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10) το σκορ παρέμεινε υπέρ της ομάδας του Θρύλου (20-15) όταν και πήρε τάιμ άουτ ο ΠΑΟ. Οι «ερυθρόλευκες» νόμισαν όταν είχαν πάρει ήδη τη νίκη και την κούπα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλές τους και μπήκαν προ στιγμήν στο ματς, μειώνοντας σε 21-20 και 22-21. Εκεί όμως η Μπραμπόροβα και η Νέσοβιτς πήραν τις φάσεις πάνω τους και «τελείωσαν» τις «πράσινες» με την πρώτη να δίνει τη χαριστική βολή με άσσο (25-22)!
Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25.