Κυριακή 27 Απριλίου 2014

Η Ερμιονίδα "αγκάλιασε" τον τίτλο , 3 - 0 τον Παναργειακό. Με τριάρα πέρασε και η Κόρινθος από το Ναύπλιο

ΑΕ Ερμιονίδας: Η προπώληση των εισιτηρίων | onsports.gr
Η ΑΕ Ερμιονίδας , τέσσερις αγώνες πριν το φινάλε του πρωταθλήματος είναι πλέον αγκαλιά με τον τίτλο που οδηγεί στην Football League, καθώς στα πλαίσια  της 26ης αγωνιστικής στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του  4ου ομίλου επικράτησε εύκολα με 3 - 0 επί του δεύτερου Παναργειακού, και του ξέφυγε  επτά βαθμούς  .
Ενω η μέχρι πρότινος μεγάλη αντίπαλός της για τη διεκδίκηση του τίτλου Καλαμάτα γνώρισε νέα ήττα με 1 - 0 στην Κάτω Αχαΐα  από την Αχαϊκή. Η Μαύρη Θύελλα είχε δοκάρι στο 3ο λεπτό με τον Ηλιόπουλο ενώ  οι Αχαιοί στο επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Πετρόπουλο. Στο 40ο  λεπτό η Μαύρη Θύελλα κέρδισε πέναλτι, το κτύπησε ο Καλαντζής αλλά ο τερματοφύλακας της Αχαικής Δρακόπουλος απέκρουσε.
 Νικηφόρο πέρασμα με 0 - 3 από το Ναύπλιο, έκανε η Κόρινθος επί του Πανναυπλιακού , ενώ στη Τρίπολη ο Παναρκαδικός επικράτησε με 2 - 0 απέναντι στον Ατρόμητο Αχαΐας. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η ΑΕ Καραϊσκάκης επί του Άρη Αιτωλικού.
 Το ντέρμπι της Ηλείας, ανάμεσα σε Δόξα Νέας Μανωλάδας και ΠΑΟ Βάρδας που έγινε παρουσία 2.500 φιλάθλων έληξε ισόπαλο 1 - 1. Η ομάδα της Βάρδας άνοιξε το σκορ στο 76΄με τον Τσουκαλά, ενώ στο 47' είχε και δοκάρι με τον Ντεντόπουλο. Η Δόξα  κατάφερε να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γούρμο , ο οποίος σχεδόν αμέσως ξέσπασε σε κλάματα, αφού ουσιαστικά με το γκολ του αυτό απομακρύνει την πρώην ομάδα του από το στόχο της παραμονής.
Στη φάση του τέρματος υπήρξε ένταση, νεύρα και αντεγκλήσεις μεταξύ των παικτών, αλλά με την επέμβαση των ποιό ψύχραιμων δόθηκε τέλος.

. Η ΑΕ Μεσολογγίου νίκησε με 3 - 0 τον Εθνικό Σαγέικων ενώ τέλος ο Μεσσηνιακός επικράτησε με 4 - 0 επί του ΠΦΟ Πανόπουλου