Κυριακή 22 Απριλίου 2012

«Αγκαλιά» με την άνοδο η Κόρινθος

Νέο μεγάλο βήμα για την άνοδο έκανε η Κόρινθος η οποία επικράτησε στο κορινθιακό ντέρμπι , δύσκολα του Ατρόμητου Χιλιομοδίου με 3-2 στην έδρα της , παρουσία  500 και πλέον θεατών .
Ο Ατρόμητος είχε μια ευκαιρία στο 14’ με τον Βλάσση αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε άουτ. Στο 20΄ μετά από όμορφη φάση διαρκείας ο Μπαλτζής άνοιξε το σκορ για την Μπάρτσα , ενώ στο 29΄ ακόμα ένα σουτ του Βλάσση , για τον Ατρόμητο, κατέληξε μακριά άουτ. Στο επόμενο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας του Ατρόμητου η μπάλα στο Μπαλτζή σουτ του οποίου κατέληξε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα , στο 36΄ ο Δημητριάδης άψογα, "κρέμασε" τον Σκούπα... ζευγαρώνοντας τα τέρματα  της Κορίνθου. Στο 40΄ δυνατό σουτ του Μυριώτη για τον Ατρόμητο, κατέληξε άουτ , ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα γυριστό σουτ του Λαμπρογιώργου "ξύρισε" το δεξί κάθετο δοκάρι του Σκούπα. Ότι δεν κατάφερε ο Μυριώτης στο 40’ για τον Ατρόμητο το πέτυχε με κεφαλιά στο 45΄ μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων μειώνοντας το σκορ σε 2 - 1. Άμεση απάντηση από την Μπάρτσα, σουτ του Μπαλτζή κατέληξε στην δεξιά γωνία του Σκούπα στο 45+ανεβάζοντας το σκορ στο 3 – 1.
Στην επανάληψη η Κόρινθος έχασε ευκαιρίες για ευρύτερο σκορ με τους Κριαρά στο 48΄, Σπυρόπουλο στο 55΄ και Νιάρο στο 58΄, ενώ ακόμα ένα σουτ με τον Λουμπαρδέα αύτη τη φορά κατέληξε ελάχιστα από το δοκάρι του Σκούπα στο 60΄.
Το γκολ που δεν επέτυχε ο Κουσκουνάς , για τον Ατρόμητο, στο 53΄ όταν το σουτ που έκανε μέσα από την μικρή περιοχή μπλόκαρε ο Δημαράκης, το πέτυχε στο 64΄ , το οποίο πανηγύρισε με έξαλλο τρόπο μειώνοντας την διαφορά σε 3 - 2.
Στο 68’ η Κόρινθος έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Δημητριάδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 75΄  σουτ του Ξυδη μπλόκαρε ο Δημαράκης, ενώ τέλος στο δοκάρι κατέληξε σουτ του Βαγκελι για την Κόρινθο στο 90΄.
Π.Α.Σ Κόρινθος: Δημαράκης, Παπακωνσταντίνου, Τσούκης, Παπαευθυμίου, Νιάρος (81΄Βάγκελι) , Σπυρόπουλος, Μπαλτζής (73΄ Σαγανάς) , Λουμπαρδέας, Σιώκος, Δημητριάδης, Λαμπρογιώργος (52΄ Ζάρκος).
Ατρόμητος, Χιλιομοδίου: Σκούπας, Μπαλλης, Ιατρόπουλος (90+ Κοντογιάννης) , Βλάσσης, Κριαράς, Ξύδης, Παπαϊωάννου (61΄ Μαστρογιαννόπουλος) , Κουσκουνάς, Κορδαλής, Μυριώτης

Στους άλλους αγώνες σημαντικό «τρίποντο» πήρε η Χαλκίδα στην έδρα της Ένωσης Ερμιονίδας, της οποίας επιβλήθηκε με 1-0, ενώ από ένα βαθμό μοιράστηκαν Κύμη και Μανδραϊκός, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το «λευκό» 0-0.

Την ελπίδα παραμονής στην κατηγορία φαίνεται να εγκαταλείπει η Δάφνη Ερυθρών, η οποία γνώρισε την ήττα στην έδρα της από τον Παναργειακό με 2-1, ενώ εύκολο απόγευμα είχαν τα Λουκίσια που επικράτησαν της Ένωσης Άσπρα Σπίτια με 2-0.

Τέλος, ακούραστα πήραν τους τρεις βαθμούς στα χαρτιά ο Πανναυπλιακός και ο Ασπρόπυργος

6ος όμιλος
Το προβάδισμα των 11 βαθμών από τους διώκτες του διατήρησε ο Παναιγιάλειος που επικράτησε με άνετο τρόπο 3-1 της Εράνης Φιλιατρών.
Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στη φετινή του πορεία ο Παναιγιάλειος κάνοντας ακόμα ένα βήμα για να πάρει και με μαθηματικό τρόπο την άνοδό του στη Football League 2. Η ομάδα του Αιγίου επικράτησε 3-1 της Εράνης Φιλιατρών. Έντεκα βαθμούς χαμηλότερα, βρίσκεται το Πανόπουλο, που είχε εύκολο έργο επικρατώντας 2-0 του Ολυμπιακού Γυθείου.
Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Πάμισος Μεσσήνης απέναντι στον Αστέρα Αμαλιάδας και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Δύσκολα τα πράγματα για τον Ατρόμητο Λάππα που διατηρείται στο… άγχος μετά την ήττα του με 1-0 από τις Βρασιές.
Νωρίτερα, η Θύελλα Πατρών, επικράτησε 3-0 του  ΑΟ Εικοσιμίας παραμένοντας ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής.