Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! Πανιώνιος - Ολυμπιακός 0 - 3

Σαν... βόλτα στη Νέα Σμύρνη έμοιαζε για τον Ολυμπιακό η αναμέτρηση με τον Πανιώνιο. Με ευρωπαϊκό αέρα με ένα ξέσπασμα διάρκειας περίπου 20 λεπτών, ήταν αρκετό να περάσει εύκολα από τη Νέα Σμύρνη όπου νίκησε 3-0 με δύο γκολ του Τζιμπούρ και ένα του Μιραλά και είναι ξανά στην κορυφή. Ο λόγος για το δεύτερο εικοσάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την (αναιμική στο ξεκίνημα του παιχνιδιού) απόδοσή τους, βρήκαν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με Τζιμπούρ και Μιραλάς και, ουσιαστικά, «καθάρισαν την μπουγάδα». Στο 33' ο Ιμπαγάσα με εξαιρετική σέντρα βρήκε μόνο του τον Τζιμπούρ και ο Αλγερινός δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ. Πριν το τέλος του ημιχρόνου στο 43' ο Ολυμπιακός χτύπησε και πάλι. Ο Ιμπαγάσα με εκπληκτική πάσα βρήκε τον Μιραλάς και ο Βέλγος ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση δίνοντας προβάδισμα 2 τερμάτων στους ερυθρόλευκους. Σε αυτό το διάστημα, λοιπόν, οι Πειραιώτες πήραν τον πλήρη έλεγχο στη μεσαία γραμμή, έχοντας κάποιους παίκτες - «κλειδιά» να κάνουν τη διαφορά. Ήτοι τον Μακούν και τον Ορμπάιθ να λειτουργούν άψογα στον ανασταλτικό τομέα, τον Αμπντούν να... κυκλοφορεί παντού προκαλώντας αναστάτωση στην άμυνα του Πανιωνίου και τον Ιμπαγάσα να βγάζει πάσες «πάρε - βάλε» και στα δύο γκολ. Ο Ολυμπιακός απαλλαγμένος από το άγχος προσπάθησε να προσφέρει και θέαμα στο δεύτερο μέρος και σε αρκετές περιπτώσεις το κατάφερε, είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Ο εκπληκτικός Ιμπαγάσα έκανε όλο το παιχνίδι των ερυθρόλευκων ενώ ο Τζιμπούρ ήταν συνεχώς απειλητικός για την άμυνα του Πανιωνίου και στο 68' έφτασε στο τρίτο τέρμα του Ολυμπιακού. Ο Ιμπαγάσα πάσαρε στον Αμντούν και αυτός στον Τζιμπούρ που δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για δεύτερη φορά κόντρα στην πρώην ομάδα του. Το ματς σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά τελείωσε και οι δύο ομάδες στα υπόλοιπα λεπτά έκαναν συντήρηση δυνάμεων
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ελευθερόπουλος, Πετκάκης, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Κβιρκβέλια, Ρόκας (62' Σκέμπρι), Κουμορτζί (72' Αναστασόπουλος), Γουνδουλάκης (57' Σάμαρης), Εστογιανόφ, Ριέρα, Κούκι. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Μανιάτης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Ορμπάιθ, Μακούν, Αμντούν (75' Μόνχε), Ιμπαγάσα (87' Φετφατζίδης), Μιραλάς, Τζιμπούρ (80' Μαρκάνο).