Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019

Πανιώνιος- ΑΕΚ 0-2: Συν γκάφα και χείρα κίνει...

Πανιώνιος- ΑΕΚ 0-2: Συν γκάφα και χείρα κίνει... (vid)
Στην Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Πανιωνίου με τέρμα του Μάνταλου και του Πόνσε.
Απέδρασε (0-2) από τη Νέα Σμύρνη η ΑΕΚ και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι της. Ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ στο 14’, ένα τέρμα όμως που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς ο αρχηγός του «Δικεφάλου» κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι προτού εκτελέσει τον Μανοΐλοβιτς μέσα από
την περιοχή και έπειτα από το εξαιρετικό ένα-δύο που έπαιξε με τον Πόνσε.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά ο ρέφερι. Ευαγγέλου δεν άλλαξε την απόφασή του: Έδειξε σέντρα και η ΑΕΚ είχε ξανά βρει νωρίς τέρμα, όπως είχε κάνει και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της.
Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Ο Γκάλο στο 80’ γύρισε επικίνδυνα με το κεφάλι προς την εστία της ομάδας του και παρά τρίχα αποφεύχθηκε το αυτογκόλ ενώ στο 88’ ο Μπάρκας εντυπωσιακά παραχώρησε κόρνερ σε βολίδα του Τσιλούλη έξω από την περιοχή!
Τελικά όχι μόνο δεν ισοφάρισε ο Πανιώνιος αλλά δέχτηκε στις καθυστερήσεις και γκολ. Στο 90’+2’ ο Μανοΐλοβιτς έστρωσε την μπάλα στον Πόνσε έξω από την περιοχή κι εκείνος με πλασέ προ κενής εστίας είπε ευχαριστώ στον αντίπαλο πορτιέρο για το δώρο που του έκανε.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά (65΄ Καμαρά), Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά (39΄ Μανθάτης), Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί (77΄ Τσιλούλης).
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Μπακασέτας (81΄ Μπογέ), Γκάλο, Κλωναρίδης (61΄ Κρστίτσιτς), Πόνσε (90΄+3 Αλμπάνης).

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στην προσπάθεια που κάνει να «καλύψει» το χαμένο έδαφος.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε  με σκόρερ τον Δημήτρη Μάνο (δανεικός από τον Ολυμπιακό) μόλις στο 6’ και τον διαιτητή Ζαχαριάδη να…τελειώνει τους φιλοξενούμενους στην επανάληψη.
Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον ΠΑΣ Γιάννινα και δικαιολογημένες φωνές για τον Απόλλωνα Σμύρνης που πάρα πολύ δύσκολα θα αποφύγει το μοιραίο, τον υποβιβασμό. Ο ΠΑΣ ευτύχησε στο 6’ να σκοράρει με τον Μάνο (υπέροχη ενέργεια και τελείωμα με το εξωτερικό) και στο 18’ στάθηκε τυχερός με τον Απόλλωνα να έχει δοκάρι και ευκαιρία να ισοφαρίσει σε ένα κομβικό χρονικά σημείο.
Στην επανάληψη, με την είσοδο του Ακόστα, οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν ακόμη καλύτερα, έλεγχαν την αναμέτρηση και έδειχναν έτοιμοι να ισοφαρίσουν αφού ο ΠΑΣ αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει. Στο 75’ όμως ο διαιτητής Ζαχαριάδης απέβαλε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ τον Βάσιτς.
Σε εκείνη τη φάση, ο Αθανασιάδης πέρασε έξοχα για τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε τον εξερχόμενο Βάσιτς που ήταν εκτός εστίας, η μπάλα βρήκε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ στο ΚΕΦΑΛΙ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων αλλά ο Ζαχαριάδης είδε χέρι και τον απέβαλε!
Το φάουλ εκτέλεσε ο Γιάκος και απέκρουσε ο Οριουέλα ο οποίος κάθισε κάτω από τα δοκάρια αφού ο Τεννές είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές. Αν και με δέκα και χωρίς τερματοφύλακα ο Απόλλων το πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το βαθμό παίζοντας με ψυχή και παλικαριά μέσα στα Γιάννενα.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης – Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ - Μπουκουβάλας, Λίλα, Νικολιάς, Γιάκος (85’ Ξύδας), Σεργκελασβίλι – Κρίζμαν (73’ λ. τρ. Αθανασιάδης), Μάνος (90’ +1’ Λέο Μπαπτίστ)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τεννές): Βάσιτς – Κύργιας, Οριουέλα, Βαφέας 5 (46’ λ. τρ. Ακόστα)– Στάθης, Γαρουφαλιάς (73’ Βάρκας), Μπεντινέλι, Ντούρσο, Ναδάλες – Ντεφεντερίκο, Ναζλίδης 5 (63’ Ριβέρο)

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός και η Ξάνθη κόλλησαν στο 0-0 σε έναν αγώνα με λίγες φάσεις και κακό αγωνιστικά ρυθμό. Με τη... συνηθισμένη άμυνα-«μπετόν» η Ξάνθη πήρε σχετικά εύκολο πόντο στο Αγρίνιο απέναντι στον εγκλωβισμένο Παναιτωλικό.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Αμαράλ, Μαρινάκης (86' Γκούγκα), Μιχάι, Μαλής, Ντίας, Λουσέρο, Ουίλιαν, Μανά (79' Μπαΐροβιτς), Μάζουρεκ (74' Λιάβας), Μοράρ.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Μπαριέντος (90' Μελισσόπουλος), Καντά (82' Ντίρεσταμ), Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76' Φακκής).