Δευτέρα 24 Αυγούστου 2015

Εθνική Ελλάδος: Πρώτη και καλύτερη! 80-65 επί της Ρωσίας

Εθνική Ελλάδας: Πρώτη και καλύτερη!

Παρά το γεγονός ότι για τα τρία πρώτα δεκάλεπτα δεν έπαιξε αρκετά καλά η Εθνική ομάδα μπάσκετ... ξεδιπλώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε η νίκη με 80-65 επί της Ρωσίας και την πρώτη θέση στο τουρνουά της Ξάνθης κάνοντας το 3/3.
 Η Ελλάδα προηγήθηκε 7-0 στο δεύτερο λεπτό, όμως η Ρωσία μπήκε στο παρκέ βελτιωμένη και απάντησε μ' ένα σερί 12 πόντων διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου (17-18).
Ο Γιάννης Μπουρούσης ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο και η ελληνική ομάδα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (27-23 στο 15’) ως το τέλος του ημιχρόνου (39-35).
Με κάρφωμα του καλού Αντόνοφ οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 45-46 στο 25ο λεπτό κι έπειτα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.
Στο 30' η ελληνική ομάδα είχε ελαφρύ προβάδισμα με 56-54. Η τελευταία περίοδος ήταν διαφορετική για την Εθνική.
Στο 33’ με βολές του Σλούκα, η "γαλανόλευκη" προηγήθηκε 65-56 και στο 37’ η διαφορά έφτασε το +15 (77-62)!
 Επειτα η Ελλάδα δεν απειλήθηκε από τους Ρώσους και έφτασε τελικά στη νίκη με 80-65.
 Δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11 (2), Σπανούλης 11 (5α), Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ρ), Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης
Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φρίντζον, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27 (5), Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5 (1), Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Κουλάγκιν Ντ, Κουλάγκιν Μ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4