Τρίτη 2 Ιουνίου 2015

Φινάλε στο πρωτάθλημα της Α2 Κορινθίας .

Με τη διεξαγωγή και της 30ης αγωνιστικής έπεσε και η αυλαία στο πρωτάθλημα της Α2 Κορινθίας. Πρωταθλητής είναι ο Ηρακλής Λεχαίου που μαζί με τον Ολυμπιακό Άσσου και την Δάφνη Εξαμιλίων κερδίζουν την άνοδό τους στην Α1 κατηγορία, ενώ οι ομάδες του Πανευρωστινιακού και του Α. Ο Σολομού  ακολούθησαν τον εδώ και καιρό υποβιβασμένο Φωκά Αρχαίων Κλεωνών στη Β κατηγορία Κορινθίας. Στην τελευταία (30) αγωνιστική και στο ντέρμπι κορυφής νικητής αναδείχτηκε στις καθυστερήσεις ο  Ηρακλή Λεχαίου με σκορ 3 - 2 επί του δευτεροαθλητή Ολυμπιακού Άσσου.
Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με τον Παινέση, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Ρουσίτα για την ομάδα του Άσσου. Οι παίκτες όμως του Δημήτρη Κριτσελά, προσπάθησαν για ακόμα ένα τέρμα και έφτασαν στο 2-1 με τον Μπουλντά, πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Στο 2ο μέρος, οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν και πάλι στην ισοφάριση με τον Ρουσίτα (75’), να σημειώνει το 2ο προσωπικό του τέρμα και ενώ όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Καλύβας με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσε το 3-2, μέσα σε αποθέωση.
 Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα της Α2 Κορινθίας η Θύελλα Κάτω Διμηνιού, η οποία επικράτησε 2-1 της Δάφνης Εξαμιλίων.
Ο Ρήγας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με τον Κούτρα να καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσια για την ομάδα των Εξαμιλίων, πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι παίκτες της Θύελλας έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και με τον Παύλο Κοντογιάννη πέτυχαν το 2-1.
 Στους άλλους αγώνες της αγωνιστικής  στο γήπεδο Πετρίου ο υποβιβασμένος Φωκάς έχασε με σκορ 3 - 6 από τον Άρη Αρχαίας Κορίνθου.
Επίσης έντος έδρας έχασαν η Περαχώρα με 0 - 3 από τον Πανσολυγειακού, ο Σολομός που συνετρίβη με 1 - 7 από τον  Ισθμιακό, ο Πανευρωστινιακός με 2 - 4 από τη Δάφνη  Πουλίτσας  και τα Ταρσινά με 3 - 4 - Πρόοδο Αγίου Βασιλείου. Τέλος ο Σαρωνικός Γαλατακίου  και ο Αετός Κρυονερίου μοίρασαν βαθμούς και εντυπώσεις με σκορ 3 - 3.