Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Εφτά γκολ και θέαμα στη νίκη του ΠΑΟ για τα... τσιμέντα της Λεωφόρου

Εφτά γκολ και θέαμα στη νίκη του ΠΑΟ για τα... τσιμέντα της ΛεωφόρουΣτα... τσιμέντα αφιερώθηκε το πιο εντυπωσιακό ντέρμπι της χρονιάς που έληξε με νικητή τον Παναθηναϊκό κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ 4 - 3. για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Και λέμε στα «τσιμέντα» γιατί η Λεωφόρος ήταν άδεια λόγω τιμωρίας για τα επεισόδια με τον Ολυμπιακό  , αλλά και της γνωστής απόφασης του υφυπουργού Αθλητισμού, Σταύρου Κοντονή. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν να κυνηγούν (55β.) τον Ολυμπιακό (58β. με ματς λιγότερο). . Στην 3η θέση με 50 βαθμούς έμεινε ο «Δικέφαλος του Βορρά».
Στο αγωνιστικό μέρος, μοιρασμένη κατοχή μπάλας και μέτρια θέαμα, χωρίς μία πραγματικά καλή φάση περιλάμβαναν τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης... μονοτονία που «έσπασε» ο Μάρκους Μπεργκ στο 27ο λεπτό. Το 1-0 για τους «πράσινους» ήταν συνέπεια ωραίας ενέργειας του Ζέκα από δεξιά που πέρασε τους αμυντικούς και με σέντρα πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σημάδευσε το κεφάλι του Σουηδού.
Στο 41', ο ΠΑΟΚ δημιούργησε σημαντική ευκαιρία με τον Νομπόα να βρίσκει τον Αθανασιάδη, αλλά αν και οι Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ δεν μπόρεσαν να τον αναχαιτίσουν, σημάδεψε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Στέφανος Αθανασιάδης κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πλάγιο βολέ μετά από σέντερ του Σκόνδρα από δεξιά, για το 1-1.
 Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, άσκησε πίεση στον Παναθηναϊκό κερδίζοντας το ένα κόρνερ, μετά το άλλο. Η πίεση του «Δικέφαλου του Βορρά» έφερε αποτέλεσμα στο 60΄, όταν ο Γιάννης Σκόνδρας έπιασε σουτ με το αριστερό και στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Στιλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός, όμως δεν άργησε να ισοφαρίσει σε 2-2, αφού ο Νίκος Καρέλης -είχε μπει αλλαγή στο 50' στη θέση του Βίκτωρα Κλωναρίδη- τοποθετήθηκε έξυπνα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και μετέτρεψε σε γκολ την πάσα του Μπεργκ, στο 63ο λεπτό. Η πολύ καλή συνεργασία Μπεργκ και Καρέλη συνεχίστηκε χαρίζοντας ένα τρίτο γκολ στους γηπεδούχους, στο 70΄: Η ανατροπή για τους «πράσινους» ήρθε από τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Μάρκους Μπεργκ, με τον Σουηδό να κάνει το 3-2 απέναντι στον Ιτάνζ.

Στο 73', ο Καρέλης έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν νίκησε τον Ρικάρντο Κόστα, όμως υπό την πίεση του Πορτογάλου αστόχησε εν τέλει. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε πάντως και 4ο γκολ στο 87΄ με σκόρερ τον συνήθη... ύποπτο, Μάρκους Μπεργκ, ενώ στο 93΄ ο Νομπόα μείωσε σε 4-3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλο, Κλωναρίδη (51΄ Καρέλης), Λαγός΄(80΄ Κουτρουμπής), Μπεργκ, Ζέκα, Ταυλαρίδη, Νάνο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Πέτριτς (66΄ Ατζαγκούν).
ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Ρατς (85΄ Κίτσιος), Γκολάσα, Περέιρα, Μακ (88΄ Κωνσταντινίδης), Παπαγιαννόπουλος, Βίτορ, Νομπόα, Κόστα (80΄ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης

Στους άλλους αγώνες
Η Καλλονή χάρη σε γκολ του Πετρόπουλου κέρδισε τον Πανιώνιο με 1 - 0, με τους ηττημένους να μένουν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.
Ένα πολύ σημαντικό «διπλό» εν όψει της συνέχειας πανηγύρισε η Κέρκυρα, η οποία επιβλήθηκε 1 - 0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο , χάρη σε γκολ του Γκαζαριάν.
Τρίποντο εξασφάλησε και η Ξάνθη, η οποία επιβλήθηκε 0 - 1 στην Κρήτη του ΟΦΗ με γκολ που σημείωσε στο 64ο λεπτό ο Παντελής Καπετάνος. .